NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Nová zobrazovací metoda dokáže s využitím vitamínu C detekovat agresivnější nádory

Britští vědci vyvinuli novou zobrazovací metodu, která s využitím vitamínu C dokáže detekovat nádory vyznačující se vyšší agresivitou nebo odolností vůči léčbě. Metodu popsali v článku, který byl právě publikován v odborném časopise Journal of the American Chemical Society.


Nejagresivnější zhoubné nádory jsou ty, které se dokážou rychle dělit, aniž by se úroveň oxidačního stresu* zvýšila natolik, aby byly nastartovány procesy vedoucí ke smrti buňky.

Poškození DNA v důsledku oxidačního stresu mohou zabránit tzv. antioxidanty (např. vitamín C), které likvidují volné radikály.

Z dřívějších studií vyšlo najevo, že jedním ze způsobů, kterým si rakovinné buňky zvyšují svou schopnost odolávat oxidačnímu stresu, je zvýšení hladiny enzymů, které se podílejí na antioxidativním působení vitamínu C.

Vitamín C uvnitř buňky se vyskytuje v jiné formě, než v jaké se nachází v krevním řečišti; vzájemnou přeměnu těchto dvou forem zajišťují enzymy, které se nalézají uvnitř buňky.

Britští vědci se zaměřili na rakovinné buňky lymfomu, s nimiž nejprve experimentovali in vitro (v laboratorních podmínkách) a později u laboratorních myší. Podařilo se jim vyvinout speciálně označenou verzi obou forem vitamínu C a tu využít při detekci zhoubných nádorů, které se dokážou vypořádat s vyšší úrovní oxidačního stresu, a tím mohou být odolnější vůči chemoterapii.

První autorkou studie je dr. Sarah Bohndieková z Cambridge Research Institute, která vysvětlila: „Je to poprvé, co se nám podařilo prokázat, že vitamín C lze použít jako marker pro zobrazování oblastí těla s vysokou úrovní oxidačního stresu. To nám nejen pomůže identifikovat nádory, které se s vyšší pravděpodobností budou vyznačovat vyšší agresivitou nebo odolností vůči léčbě, ale možná tento princip budeme moci využít i jako přesný způsob monitorování léčebné odpovědi.“

„Důležité je však i to, že oxidační stres je spojován s řadou neurodegenerativních onemocnění, mezi která se řadí Alzheimerova či Parkinsonova nemoc: naše metodika by tedy mohla mít daleko širší využití než jen v onkologii. V nejbližší budoucnosti plánujeme klinické studie, které nám ukážou, do jaké míry bude tato zobrazovací metoda využitelná v klinické praxi.“

Poznámka

* Oxidační stres je proces vedoucí k tvorbě molekul označovaných jako volné radikály či reaktivní formy kyslíku (ROS), které se akumulují v buňce a poškozují DNA.

Reference

  1. Bohndiek S. E. et al. (2011). Hyperpolarized [1-13C]-Ascorbic and Dehydroascorbic Acid: Vitamin C as a probe for imaging redox status in vivo Journal of the American Chemical Society DOI: 10.1021/ja2045925

Klíčová slova: vitamín C, volné radikály, oxidační stres, reaktivní formy kyslíku (ROS), agresivní nádory

3. 8. 2011 Tisková zpráva Cancer Research UK


Zpět