Cena za ignorování „epidemie“ nádorových onemocnění bude vysoká, varují odborníci
Ministři zdravotnictví a mezinárodně významné osobnosti se u příležitosti konání letošního Světového summitu proti rakovině (WCLS) zavázali ke snižování onkologické zátěže tím způsobem, že budou podporovat zavádění národních onkologických programů (NOP), což by v konečném důsledku mělo snížit závratné ekonomické a společenské náklady, které si onkologická onemocnění žádají.
Nádorová onemocnění v každé společnosti představují nezměrnou míru strádání, utrpení a často bolestivých úmrtí. Rakovina bude mít navíc celosvětově obrovský hospodářský dopad, pokud vlády jednotlivých zemí nezačnou okamžitě jednat. Zhoubné nádory postihují lidi na celém světě, ale nejzávažnější důsledky budou pociťovat ty země, které dnes nemají vybudovanou zdravotní infrastrukturu, která se dokáže vypořádat s přibývajícím počtem onkologických pacientů. Nebudou-li podniknuty nápravné kroky, očekává se do roku 2030 nárůst incidence nádorových onemocnění o 70 % ve středněpříjmových zemích a o 82 % v nízkopříjmových zemích (1). Dále se odhaduje, že rakovina a ostatní nepřenosné nemoci (tzn. diabetes, kardiovaskulární a plicní onemocnění) způsobí do roku 2025 v nízko- a středněpříjmových zemích hospodářské ztráty převyšující 7 bilionů USD; jinými slovy, v průměru každá z těchto zemí ztratí 4 % své roční produkce (2).
„Účelem národních onkologických programů (NOP) je vyhodnotit optimální způsoby kontroly a prevence nádorových onemocnění na úrovni jednotlivých zemí,“ vysvětlil dr. Oleg Čestnov ze Světové zdravotnické organizace (WHO). „Obyvatelé zemí, jejichž vlády se včas zavázaly k řešení problematiky nepřenosných nemocí, již dnes vidí pokles incidence zhoubných nádorů, časnější diagnostiku a zejména mnoho zachráněných životů. Z těchto úspěšných zemí by si měly vzít příklad další země a zavést podobné programy.“
U příležitosti konání Světového summitu proti rakovině (World Cancer Leaders' Summit, WCLS) se sešli zástupci onkologických společností a vládní představitelé z 50 zemí, aby si vyslechli, jak země, které již dříve navrhly a úspěšně prosadily národní onkologické programy (NOP), nyní pozorují výrazný pokles incidence a mortality nádorových onemocnění. Během tohoto setkání bylo také prezentováno, jak nevyčíslitelnou hodnotu mají reprezentativní údaje udržované v populačních onkologických registrech pro monitorování efektu NOP a plánování onkologické péče, a jak vlády zemí na celém světě mohou uvádět ekonomické argumenty ve prospěch zavádění NOP. Z těchto důvodů delegáti summitu – mj. zástupci akademiků, organizací občanské společnosti (zkratka CSOs z anglického civil society organizations) a soukromého sektoru – souhlasili s tím, že vlády byly měly být podporovány v zavádění účinných NOP ve všech zemích, a to zejména sdílením zkušeností a informací.
„V průběhu příštích dvaceti let se v nízko- a středněpříjmových zemích očekává dramatický nárůst incidence nádorových onemocnění, což bude jak z hospodářského, tak sociálního pohledu znamenat pro tyto země nepředstavitelnou zátěž. Odborníci v oblasti onkologie působící na mezinárodní úrovni by se měli zavázat k podpoře rozvojových zemí a pomoci jim v boji proti tomuto nepříznivému trendu – například navrhnout opatření, která by měly vlády jednotlivých zemí přijmout s přihlédnutím ke specifické epidemiologii nádorových onemocnění v každé zemi,“ poznamenal dr. Christopher Wild z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC).
Ve zprávě WHO z roku 2011 se uvádí, že zavedení globálních opatření, která by pomohla zabránít mnoha milionům případů předčasného úmrtí na rakovinu, by stálo přibližně 11 mld. USD ročně a výsledkem by bylo, že výkon světové ekonomiky by byl o mnoho miliard dolarů vyšší. (3).
Význam NOP v celosvětovém boji proti nádorovým onemocněním uznává i Mezinárodní unie proti rakovině (UICC); ta právě představila nový nástroj, který má jednotlivým zemím pomoci se zaváděním NOP. Nástroj pojmenovaný jako National Cancer Control Planning (4) je určen organizacím občanské společnosti (CSOs) a poskytuje jim praktické rady a informace, jak podpořit vládu své země v zavádění NOP.
„Dobře víme, že cena za nečinnost v boji proti rakovině je daleko vyšší než náklady na prevenci a časnou diagnostiku. Proto vyzýváme vlády zemí, které ještě nezavedly NOP, aby tak co nejdříve učinily. UICC se zatím bude snažit poskytovat podporu organizacím občanské společnosti, aby přiměly vlády svých zemí uvědomit si význam boje s rakovinou a učinit nezbytné kroky k zavedení NOP,“uvedla závěrem dr. Mary Gospodarowiczová, nově nastupující prezidentka UICC.
Reference
- World Bank. Growing Danger of non-communicable diseases (on-line available). Last accessed August 2012.
- World Economic Forum. The Global Economic Burden of Non-communicable Diseases (on-line available). Last accessed August 2012.
- World Health Organization. Scaling up action against noncommunicable diseases: how much will it cost? (on-line available). Last accessed August 2012.
- International Union Against Cancer: National Cancer Control Planning (on-line available). Last accessed August 2012.
Poznámka překladatele
- Národní onkologický program (NOP) České republiky byl formulován již v roce 2003 a v září 2005 nad ním převzal záštitu Václav Klaus, prezident České republiky. Přečtěte si plné znění NOP ČR.
Klíčová slova: Světová zdravotnická organizace (WHO), Mezinárodní unie proti rakovině (UICC), Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), Světový summit proti rakovině (WCLS), národní onkologické programy (NOP)
27. 8. 2012 Tisková zpráva UICC