852 milionů lidí na celém světě užívá tabákové výrobky
Navzdory úsilí mnoha vlád o omezení spotřeby tabáku užívá tabákové výrobky na 852 milionů lidí na celém světě. Takový je závěr amerického výzkumu, který byl právě publikován v odborném časopise The Lancet.
Prof. Gary Giovino společně se svým výzkumným týmem z americké University of Buffalo zjistil, že na světě zhruba 661 milionů lidí kouří a dalších 247 milionů užívá bezkouřové tabákové výrobky (1). Situace je obzvláště kritická v rozvojových zemích, kde je na tabáku závislých zhruba polovina dospělých mužů. Naopak míra úspěšnosti odvykání byla ve většině zemí zahrnutých do studie relativně nízká.
Kouření způsobuje desítky různých typů nádorových onemocnění, dále emfyzém (rozedmu plic), srdeční choroby a mrtvici.
Výzkumný tým zrevidoval závěry průzkumu označovaného jako Global Adult Tobacco Survey (2) a porovnal trendy v užívání tabáku ve vyspělých zemích (jako je např. USA či Velká Británie) s trendy ve 14 méně vyspělých oblastech. Bylo zjištěno například to, že ve Velké Británii kouří 21 % žen, zatímco v USA je to 16 % žen. Celkově však analýza ukázala, že kuřáků je více mezi muži než mezi ženami. Sečteme-li čísla ze všech sledovaných zemí, kouří v nich celkem 41 % mužů a jen 5 % žen. Celkově největší populace uživatelů tabáku žije v Číně (cca 301 milionů), na druhém místě pomyslného žebříčku se umístila Indie (asi 275 milionů).
Co se týká úspěšnosti odvykání od závislosti na tabáku, výzkumný tým odhalil, že nejúspěšnější byli lidé ve Velké Británii, v USA, v Brazílii a v Uruguayi. Více než 35 % respondentů v těchto zemích uvedlo, že se jim podařilo se svým zlozvykem skoncovat. Naopak nejhůře z tohoto hodnocení vychází Čína, Indie, Egypt, Bangladéš a Rusko, kde se závislosti na tabáku úspěšně dokázalo zbavit méně než 20 % dotazovaných kuřáků.
Závěry průzkumu okomentoval prof. Giovino následovně: „Ačkoli od roku 2008 údajně dosud nejefektivnější protikuřácká politika pokrývá na 1,1 mld. lidí, na zbývajících 83 % světové populace tato opatření stále nedosáhla.“ Prof. Giovino ještě dodal: „Výsledky našeho výzkumu jsou publikovány několik let po ratifikaci Rámcové úmluvy o kontrole tabáku (Framework Convention on Tobacco Control) (3) a již teď je jasné, že je potřeba i nadále prosazovat účinná protitabáková opatření.“
Hazel Nunnová z britské organizace Cancer Research UK konstatovala: „Nově zveřejněné statistiky potvrzují, že problém se závislostí obyvatelstva na tabáku je vskutku globální. V některých zemích – jako například v Austrálii či ve Velké Británii – již začaly počty kuřáků klesat, proto si tabákový průmysl musí hledat nová odbytiště, aby mu neklesaly počty zákazníků a zisky. Obrovské množství kuřáků po celém světě si v příštích desetiletích vyžádá nesmírně vysokou daň – ať už v podobě nemocí či hospodářských ztrát. S kouřením je spojena řada onemocnění a zhruba polovina kuřáků umírá v přímé souvislosti se svým zlozvykem. Nevytrvá-li mezinárodní společenství ve svém úsilí o snižování počtu kuřáků, tabák bude i nadále devastovat miliony lidských životů.“
Reference
- Giovino, G.A., Mirza, S.A., et al. (2012). Tobacco use in 3 billion individuals from 16 countries: an analysis of nationally representative cross-sectional household surveys The Lancet DOI: 10.1016/S0140-6736(12)61085-X
- World Health Organization: Global Adult Tobacco Survey (GATS)
- World Health Organization: Framework Convention on Tobacco Control
Klíčová slova: tabák, cigarety, bezkouřové tabákové výrobky, rakovina, rozedma plic, srdeční choroby, mrtvice
17. 8. 2012 Cancer Research UK