Onkologové mají pro pacienty dobrou zprávu, léčba je na úrovni EU.
Česká onkologická společnost má podle svého předsedy profesora Jiřího Vorlíčka pro lidi s rakovinou dobrou zprávu - loni poprvé všichni onkologičtí pacienti v Česku, kteří přišli k lékaři, měli stejně kvalitní léčbu jako nemocní ve starých zemích EU. Vorlíček to dnes řekl ČTK. Pro letošní rok je smluvně dohodnut obdobný objem péče a je domluveno, že se o penězích znovu bude jednat v pololetí, pokud by kvůli hospodářské krizi chyběly.
Ročně v Česku onemocní rakovinou 64.000 lidí, onkologové se starají o 350.000 nemocných. Na páteční tiskové konferenci budou informovat o výsledcích nákladné léčby v centrech. Dalším tématem budou závěry auditů, které provedlo loni ministerstvo zdravotnictví. Z 18 center je jich nyní 13. Do center budou proudit evropské dotace na to nejlepší vybavení a špičkovou léčbu. Ostatní centra se neruší, onkologická péče tam zůstává.
S odebráním přídomku "komplexní" centra většinou nesouhlasila a snažila se ministerské rozhodnutí zvrátit. Podařilo se to jen zlínskému centru.
Profesor Vorlíček připomněl, že v EU je obvykle jedno komplexní centrum na milion obyvatel a Česko jich na deset milionů obyvatel má 13. Komplexní onkologická centra vznikla před několika lety, protože dále nebylo podle Vorlíčka únosné, aby se veškerá onkologie dělala ve všech 200 nemocnicích. Centralizace péče do špičkových zařízení je podle Vorlíčka běžná všude na světě. Vorlíček ujistil, že kapacita komplexních center stačí pro potřeby léčení, žádný pacient nebude odmítnut.
Nejvyšší stupeň onkologické péče v ČR zajišťuje podle věstníku ministerstva zdravotnictví 13 komplexních onkologických center (KOC) pro dospělé, další dvě centra pro děti a sedm hematoonkologických center.
12. 2. 2009 ČTK