Anglická studie navrhuje zcela nový směr výzkumu protinádorové léčby
Výzkumníci z anglické Univerzity v Surrey (University of Surrey) odhalili skupinu proteinů, které uskutečňují a regulují životně důležité biologické procesy. Jelikož vadné fungování těchto proteinů a jimi regulovaných procesů souvisí mj. se vznikem zhoubných nádorů, nové poznatky by mohly hrát zásadní roli při vývoji účinnějších postupů pro léčbu některých dosud špatně léčitelných typů rakoviny. Výsledky výzkumu byly právě publikovány v Nature Structural and Molecular Biology [1].
V rámci nejnovější studie podal britský výzkumný tým dosud nejpodrobnější charakteristiku RNA-vazebných proteinů a jejich interakcí s molekulami mRNA (biomolekuly hrající zcela zásadní úlohu při syntéze proteinů) na modelu dvou živých organismů: Saccharomyces cerevisiae (kvasinka používaná např. v pekařském droždí) a Caenorhabditis elegans (háďátko obecné, volně žijící nepatogenní půdní červ z kmene hlístic). Ačkoli oba zkoumané organismy jsou vzájemně velmi odlišné, jejich RNA-vazebné proteiny se během evoluce příliš neměnily (tzn. zůstaly zakonzervovány) a do značné míry se shodují. Vědci se domnívají, že interakce mezi těmito enzymy a mRNA mají nějakou souvislost s pradávnými mechanismy posttranskripční koordinace metabolických drah, která možná zůstala zachována celé miliardy let.
„Jedná se o zlomový poznatek, neboť tyto proteiny i procesy jsou přítomny i u člověka a je o nich známo, že mají souvislost mj. se vznikem neurodegenerativních onemocnění a zhoubných nádorů. Nyní se nabízí příležitost tyto nově nabyté poznatky otestovat: pokud bychom dokázali navrhnout nový mechanismus kontroly klíčových biologických procesů, mohlo by to nakonec vést k vývoji účinnějších strategií pro léčbu zhoubných nádorů,“ vysvětlil prof. André Gerber, hlavní autor studie.
„Možná, že hlavní regulační úlohu sehrává samotná mRNA s využitím prastarých mechanismů, které pocházejí ještě z dob, kdy neexistovaly proteiny. Anebo možná mají RNA-vazebné proteiny ‚skrytou‘ funkci, o které jsme až dodnes nevěděli,“ doplnila dr. Emma Laingová, spoluautorka studie.
Reference
- Matia-González AM, Laing EE, Gerber AP. Conserved mRNA-binding proteomes in eukaryotic organisms. Nature Structural and Molecular Biology 2015; 22(12): 1027–1033. doi: 10.1038/nsmb.3128
Klíčová slova: RNA-vazebné proteiny (RBP), regulační proteiny, mRNA, zhoubné nádory
23. 11. 2015 Tisková zpráva University of Surrey