Znovu potvrzeno: mamografický screening v ČR snižuje úmrtnost na rakovinu prsu
Po internetu se nezřídka šíří zvěsti o údajné neúčinnosti mamografického screeningu, které se však ani zdaleka nezakládají na pravdě a už vůbec ne na „tvrdých datech“. Řada vědeckých studií z posledních několika let opakovaně prokázala, že screening karcinomu prsu jednoznačně snižuje úmrtnost na toto onemocnění.
V přednášce nazvané „Aktuální výsledky programu screeningu karcinomu prsu v ČR“, která zazněla na 42. brněnských onkologických dnech, komentoval současnou situaci RNDr. Ondřej Májek, Ph.D., z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR). Dr. Májek se dlouhodobě zabývá vyhodnocováním efektivity screeningových programů zhoubných nádorů v ČR a podle jeho sdělení účinnost mamografického screeningu opakovaně potvrzují randomizované [1] i observační studie [2]. Jednoznačně se ve prospěch tohoto screeningového programu vyjádřil i panel expertů Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) [3]. V nejnovější studii prováděné na území Anglie a Walesu byl pozorován dokonce 21% pokles mortality karcinomu prsu v souvislosti s populačním screeningovým programem [4].
Data z Národního onkologického registru potvrzují, že v období 2005–2015 let došlo nejen k nárůstu incidence, ale zejména k výraznému poklesu mortality karcinomu prsu [5]. Organizovaný program screeningu karcinomu prsu funguje v České republice od roku 2002, epidemiologické údaje z posledních let tak lze považovat za důkaz jeho účinnosti. Na úspěch programu mamografického screeningu v ČR poukazuje i publikace Health at a Glance 2017, která se mj. zmiňuje o výrazném zlepšení 5letého přežití pacientek s karcinomem prsu a poklesu úmrtnosti o více než 20 % během posledních deseti let [6].
Analýza časových trendů pomocí tzv. joinpoint regrese navíc ukázala, že v období s organizovaným mamografickým screeningem se v České republice zpomalil nárůst incidence, ale zrychlil pokles mortality. V ČR se dlouhodobě zvyšuje podíl zhoubných nádorů prsu diagnostikovaných v klinickém stadiu I, kde je relativní 5leté přežití takřka 100%.
V posledních třech letech, pro něž jsou k dispozici data (2014–2016), dosahuje pokrytí cílové populace mamografického screeningu v České republice přibližně 61 % a navzdory adresnému zvaní tento podíl zatím dále neroste. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi dosahuje Česká republika v tomto ohledu docela slušného výsledku, nicméně stále se ani zdaleka nevyrovná např. Anglii či Švédsku, kde pokrytí cílové populace přesahuje 80 % [7].
Kvalita a bezpečnost screeningového programu je v České republice pečlivě monitorována na jednotlivých akreditovaných centrech pomocí standardizovaných indikátorů kvality.
Všechny dosavadní vědecké důkazy tedy hovoří ve prospěch screeningu karcinomu prsu a je na rozhodnutí každé ženy, zda uvěří fámám šířícím se po internetu, nebo výsledkům podloženým odbornými studiemi.
Klíčová slova: mamografický screening, účinnost, karcinom prsu, mortalita
23. 5. 2018 ÚZIS ČR