Očkování dívek i chlapců proti lidským papilomavirům (HPV) zabraňuje vzniku řady vážných nádorových onemocnění a chrání lidské životy
V České republice je obdobně jako ve většině vyspělých zemí Evropy zaveden vakcinační program proti lidským papilomavirům. Tyto vakcíny jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, je-li očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku. Očkování se týká dívek i chlapců.
Očkování je pro dívky hrazeno od 1. dubna 2012, novelou zákona č. 290/2017 Sb. v srpnu 2017 bylo hrazené očkování rozšířeno také na chlapce. Pro obě pohlaví platí výše uvedené věkové rozmezí (s platností od 1. 1. 2018).
Ve spektru současných možností boje se zhoubnými nádory je toto očkování skutečně průlomovou a ojedinělou prevencí řady velmi vážných nádorových onemocnění, jako jsou karcinomy hrdla děložního, vulvy, anu, penisu, vaginy, ale také např. karcinomu orofaryngu. Celkem je popsáno cca 150 lidských papilomavirů, z nichž přibližně 40 napadá genitální oblast a jsou tak označovány za celosvětově nejčastěji sexuálně přenášenou chorobou. Právě proti nim toto dostupné očkování chrání a představuje vysoce účinnou prevenci potlačující samotnou příčinu vzniku a rozvoje maligního onemocnění.
V české populaci jde o problém s velkým populačním a epidemiologickým dopadem, neboť počet těchto HPV pozitivních nádorů celkově setrvale narůstá. Ročně v ČR nově onemocní nádory asociovanými s HPV (tzv. incidence) až 2440 pacientů (z toho téměř 900 mužů) a s osobní zkušeností s těmito nádory žije (tzv. prevalence) více než 27 500 osob (z toho 4 900 mužů). S výjimkou karcinomu děložního hrdla (kde se na poklesu počtu nemocných podílí běžící screeningový program) počty těchto nádorových onemocnění každoročně rostou o 3–5 % a onemocnění postihuje i relativně mladé pacienty. Incidence začíná narůstat od věkových kategorií 30–35 let.
Přiložené prezentace shrnují dostupnost očkování proti HPV v ČR, uvádějí zcela nové údaje o tzv. proočkovanosti a podávají přehled epidemiologie nádorových onemocnění, které mají vztah k infekci HPV v české populaci. Analyzujeme-li pouze očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění, pak prooočkovanost dívek ve věku 13–14 let dosáhla v roce 2017 úrovně 65 %, avšak jsou u ní patrné vysoké rozdíly mezi jednotlivými regiony ČR (50–80 %). Dostupná data za roky 2016–2017 neumožňují ještě kvantifikovat proočkovanost chlapců, neboť ti byli zahrnuti do hrazené vakcinace až od r. 2018, resp. konce roku 2017. V letech 2016–2017 bylo očkování hrazeno pouze několika desítkám chlapců ve věku 13–14 let. Ačkoli data týkající se pouze dívek ve věku 13–14 let částečně zkreslují celopopulační odhad v důsledku nedostupnosti údajů o očkování hrazeném přímo klienty, dostatečně věrohodně ukazují na stále existující rezervy v této prevenci. Z toho důvodu má velký smysl občany o přínosu očkování informovat a zvýšit tak jejich účast v hrazeném vakcinačním programu.
Prezentace ke stažení
- Příloha 1 – Dostupnost očkování proti HPV v ČR a v mezinárodním srovnání ( PDF soubor, 294 kB)
- Příloha 2 – Nově dostupná data: proočkovanost české populace proti HPV ( PDF soubor, 809 kB)
- Příloha 3 – Epidemiologie nádorových onemocnění, které mají vztah k infekci HPV v české populaci ( PDF soubor, 1.9 MB)
Náhledy jednotlivých snímků všech tří prezentací, které jsou vhodné k on-line prohlížení, najdete níže.
Související stránky
- Proti HPV, které mimo jiné způsobují rakovinu děložního čípku, je očkováno jen 65 procent třináctiletých dívek (irozhlas.cz)
- Chlapci imunní proti HPV? Jen mýtus, nechte je očkovat, burcují lékaři (novinky.cz)
Klíčová slova: lidský papilomavirus (HPV), proočkovanost, HPV vakcína, zhoubné nádory mající vztah k HPV
12. 7. 2018 Výbor pro zdravotnictví PSP ČR