Budoucnost medicíny: Počítač lékaře propojí s nejnovějšími poznatky a poradí, jak léčit. Data ve zdravotnictví se každé tři roky zdvojnásobují
Pacient s nádorem navštíví lékaře, který zadá potřebná data o nemocném do softwaru. Ten je propojí s nejnovějšími vědeckými a lékařskými poznatky z celého světa, pomocí umělé inteligence vše vyhodnotí a „vyplivne“ několik doporučení pro lékaře, jak ho léčit. Podobné expertní systémy nejsou sci-fi. Do rozhodování o osudu pacienta zapojují umělou inteligenci zahraniční ústavy, například v USA, a poohlížejí se po nich i tuzemské.
„Je to podobné jako samořiditelná auta bez řidičů − všichni se o to zajímají, zčásti tomu věříme, zčásti ne, a zjišťujeme, jak se to dá použít,“ popisuje profesor Jan Žaloudík, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde už se na využívání systému, pomáhajícího lékařům při složitém rozhodování, chystají. Objíždějí kvůli tomu špičková zahraniční pracoviště. „Během pěti deseti let to bude žhavé téma,“ věří Žaloudík. O využití umělé inteligence a velkých dat ve zdravotnictví se debatovalo u Kulatého stolu HN.
19. 9. 2018 ihned.cz