Jak zvýšit zájem občanů o účast v onkologickém screeningu?
Na onkologické screeningy hrazené ze zdravotního pojištění chodí jen zhruba polovina těch, kteří by je podstoupit měli. Zvýšit počty vyšetřených o 20 až 30 procent je cílem, na který by se mělo ministerstvo zdravotnictví letos zaměřit.
Screeningové programy zaměřené na karcinom prsu, kolorektální karcinom a karcinom děložního hrdla jsou organizovány ve shodě s mezinárodními doporučeními, plně hrazené pojišťovnami a občanům nic nebrání se do nich zapojit, kromě laxnosti k vlastnímu zdraví. Programy doporučované Evropskou komisí a mezinárodní vědeckou komunitou zastřešuje na ministerstvu zdravotnictví Národní screeningové centrum, spolupracují na nich odborné lékařské společnosti a v terénu se na nich podílejí tisíce lékařů.
„Tyto programy skutečně fungují, tj. jsou dostupné, bezpečné a pokrývají podstatnou část cílové populace,“ řekl novinářům prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D., ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.
Celý článek na webu tribune.cz
Klíčová slova: screening karcinomu prsu, screening karcinomu děložního hrdla, screening kolorektálního karcinomu, mamografický screening, cervikální screening, kolorektální screening, onkologická prevence
20. 1. 2020 Medical Tribune