Aktuality
6. 1. 2025 Dušek: Počet záchytu nádorů ve vyšším stadiu je alarmující. Když nic neuděláme, situaci neufinancujeme
Zatímco v předchozích letech Česko v incidenci a mortalitě nádorových onemocnění „vedlo“, dnes je na tom v těchto statistikách mnohem lépe. Horší je to se záchytem onemocnění v pozdějším stádiu, který navzdory probíhajícím screeningům zůstává vysoký. Cenou za to je nízká šance na vyléčení a vysoká ekonomická zátěž. „Jestli něco neuděláme, tak nás čeká situace, kterou nebudeme schopni ufinancovat,“ varoval na 2. ročníku Evropské onkologické konference Zdravotnického deníku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
23. 12. 2024 Česká onkologická péče ve screeningu dominuje, v primární prevenci pokulhává. Inspirovat nás může řada zemí
Země střední a východní Evropy se potýkají s větším počtem nerovností v poskytování onkologické péče a prevence. Aby se snížila zátěž, kterou rakovina představuje pro jednotlivce, výdaje na zdravotnictví a společnost, měly by země přijmout důraznější opatření. Zatímco v některých oblastech je Česko průkopníkem, v jiných by se mohlo zlepšit. Na Evropské onkologické konferenci Zdravotnického deníku to řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) profesor Marek Svoboda.
16. 12. 2024 Regionální onkologická centra potřebují rozšíření terapeutických možností
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není možné, aby byli všichni léčeni a trvale sledováni v KOC.
Jak dát českému onkologickému výzkumu společný hlas. Národní ústav pro výzkum rakoviny propojuje špičkové vědce
Již více než dva roky v Česku funguje Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR), díky němuž získal onkologický výzkum u nás jasnou strukturu. Zatímco v klinické onkologii máme jasně stanovenou síť Komplexních onkologických center, ve výzkumu takováto síť scházela – a to přes to, že výzkum nádorových onemocnění zaujímá přibližně čtvrtinu celého biomedicínského výzkumu v Česku. Čeho se už NÚVR, který je financován z Národního plánu obnovy v programu EXCELES, podařilo dosáhnout a co plánuje dále, představila konference Co přinesly dva roky s Národním ústavem pro výzkum rakoviny.
„Akademická onkologie u nás je atomizovaná. Samozřejmě tu funguje řada spoluprací, ale celý systém, který by nám umožňoval efektivizovat naši práci, tady chyběl. Když z prostředků EU vznikl v rámci Národního plánu obnovy program EXCELES, vedlo nás to k tomu, že jsme nadefinovali obsah toho, co jednotlivé celky, které se u nás onkologii věnují, budou potřebovat, definovali jsme strukturu programů, na základě analýzy výsledků jsme vyselektovali skupiny, kde se práce dělá dobře, a ty jsme oslovili. Takto se dalo dohromady 11 institucí,“ přibližuje ředitel NÚVR Aleksi Šedo.
Celý článek na webu zdravotnickydenik.cz
Klíčová slova: onkologický výzkum, Národní ústav pro výzkum rakoviny
1. 11. 2024 zdravotnickydenik.cz