NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Zkrocený virus bezpečně vyhubí nádorové buňky

Vědcům z britské organizace Cancer Research UK se podařilo "zkrotit" jeden druh viru tak, aby útočil na rakovinné buňky a zabíjel je, ale aby přitom nepoškozoval zdravé buňky. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném časopise PLoS Pathogens*.


Výzkumníci na oxfordské univerzitě pozměnili běžný virus (tzv. adenovirus) tak, že dokáže fungovat jako genová terapie, aniž by přitom poškodil játra. Tyto modifikace ponechaly viru jeho přirozenou "infekční" schopnost, tzn. množit se v rakovinných buňkách myší a zabíjet je. Poprvé v historii onkologického výzkumu je však tento virus rozpoznáván a ničen zdravými jaterními buňkami myší, takže už není pro jejich organismus toxický.

Ve Velké Británii jsou adenoviry používány v rámci protinádorové léčby zatím pouze v klinických studiích, neboť zatím nebylo schváleno jejich použití v každodenní léčebné praxi. V dosavadních klinických studiích byly tyto viry zatím vždy používány v oslabené formě, aby nepoškozovaly orgány pacienta (toho lze docílit umazáním části genetické informace adenoviru). V nejnovější studii však výzkumníci poprvé modifikovali virus tak, aby se nemohl množit v játrech a poškozovat je, ale ponechali mu jeho plnou sílu a maximální účinek.

Studii řídil profesor Leonard Seymour, který pracuje jako výzkumník pro Cancer Research UK na oxfordské univerzitě. Prof. Seymour výsledky své studie okomentoval těmito slovy: "Podařilo se nám vyvinout poměrně jednoduchou a flexibilní metodu, která možná v budoucnosti pomůže při vývoji virů s léčebnými účinky pro konkrétní typy nádorových onemocnění. Náš pozměněný virus fungoval v laboratorních podmínkách, ale přenos této technologie na kliniku, kde bychom ji mohli vyzkoušet na pacientech, bude ještě vyžadovat značné úsilí. Pravděpodobně k tomu nedojde dříve než za dva roky."

Modifikované viry, které se jinak běžně vyskytují v našem prostředí, již našly důležité uplatnění v lékařství jakožto vakcíny, zejména proti spalničkám, příušnicím, dětské obrně, chřipce a planým neštovicím. Intenzivně se zkoumá možnost využití virů při protinádorové terapii, tzv. viroterapii.

Dr. Lesley Walkerová z Cancer Research UK potvrdila: "Během několika desetiletí onkologického výzkumu se již podařilo vyvinout řadu nových a vysoce účinných metod, jak léčit rakovinu cíleněji a účinněji. Kdybychom se naučili produkovat viry, které by se dokázaly množit v našich buňkách, ale neměly by již žádné škodlivé účinky a nebyly by tedy smrtelné, znamenalo by to převratný objev ve vývoji účinnějších protinádorových léčiv - a také ve vývoji vakcín proti mnoha onemocněním virového původu."

Reference:

*Leonard Seymour. Use of tissue-specific microRNA to control pathology of wild-type adenovirus without attenuation of its ability to kill cancer cells. PLoS Pathogens.

22. 5. 2009 Tisková zpráva Cancer Research UK


Zpět