NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Onkologové: Nemocní rakovinou by měli být léčeni "na míru"

Péče o nemocné se zhoubnými nádory by měla být v budoucnu více přizpůsobena konkrétnímu pacientovi, řekla dnes novinářům Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK). Týká se to jak onkologické léčby, tak paliativní péče, jejímž cílem je tišit bolest. Podle onkologů by na sebe měly vzájemně navazovat, což mají zajistit centra integrované onkologické péče.


Paliativní péče by měla být začleněna do komplexu služeb o pacienty nemocné rakovinou. Také onkologická péče se stále více individualizuje, měla by být ušitá na míru, řekla Tesařová.

Cílem paliativní léčby je prodloužení života v co nejlepší kvalitě, úleva od obtíží způsobených nemocí ve fázi, kdy už léčba není možná. "Paliativní péče má odstraňovat především symptomy (příznaky) základního onkologického onemocnění, případně nežádoucí účinky onkologické léčby," uvedla. Sám pacient informuje o tom, jestli je paliativní péče úspěšná, jestli je únosná jeho kvalita života, či není.

Zhoubné nádory jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí Čechů po srdečně cévních onemocněních, s většinou pozvolným umíráním. Polovina pacientů s diagnózou zhoubného nádoru zemře. Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v ČR ročně onemocní zhoubným nádorem přes 70.000 lidí, téměř 30.000 zemře.

Přednosta Onkologické kliniky VFN a 1. LF UK Luboš Petruželka představil novinky z mezinárodní konference v Orlandu, které se tento týden zúčastnilo 30.000 onkologů ze sta zemí. Prezident konference Richard Schilsky předpovídá, že se do roku 2030 zvýší výskyt nádorových onemocnění trojnásobně.

Individualizace léčby by měla v budoucnu velmi omezit náklady na léčbu. Odstraňování individuálních obtíží (bolesti, nevolnosti, únavy) může významně přispět k vyšší kvalitě života nemocných. Lékaři by měli pacientovi pomoci mírnit i psychické obtíže, deprese, neurózu, stres.

"Dobrý lékař se musí umět postarat o pacienta po celý průběh choroby, i do hořkého konce," řekl Jan Bříza z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Onkologie podle něj není jen "výkladní skříň" nabitá diagnostickou a terapeutickou technikou, je třeba zajistit návaznost činností specializovaných center a center paliativní péče. "Všechna pracoviště musejí zastávat jednotný názor, že ve středu musí být pacient a jeho dobrý pocit z léčby," řekl.

4. 6. 2009 Zpravodajství ČTK


Zpět