Olomoučtí vědci hledají nové způsoby léčby zhoubných nádorů
Vědci z olomoucké Univerzity Palackého a tamní fakultní nemocnice budou v příštích čtyřech letech hledat nové způsoby odhalování a léčby zhoubných nádorů. Zapojili se do projektu, který financuje Evropské unie a spolupracují na něm odborníci z 21 výzkumných institucí v Evropě a Izraeli. Jeho cílem je zavést do praxe některé nové poznatky v oblasti zhoubných onemocnění, na jejichž vývoj mají vliv zánětlivé choroby, sdělil dnes ČTK mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.
Projekt nabízí jedinečnou příležitost pro spojení světově vysoce uznávaných vědců z oblasti biologie nádorů s experty zabývajícími se medicínou a biotechnologiemi. Za ČR jsou v týmu zastoupení vědci z Lékařské a Přírodovědecké fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc.
Chtějí dospět spolu s dalšími kolegy k zásadnímu pokroku v poznání, jak nádory vznikají. "Hlavní cíl projektu je přenést laboratorní vědecké poznatky do praktické medicíny v podobě nové diagnostické a léčebné modality schopné zjistit nádor již ve velmi časných fázích vývoje a účinně ho léčit," uvedl děkan Lékařské fakulty UP a člen výzkumného týmu Zdeněk Kolář. Věří, že projekt může skutečně přispět k dosažení hmatatelných výsledků v prevenci a léčbě zhoubných onemocnění.
Celý průzkum bude podle Koláře dotován částkou 12 milionů eur (kolem 320 milionů korun), kterou schválila Evropská komise. Dotace je určena na vývoj nové léčebné strategie zánětem ovlivněných nádorů. "Víme, že některé infekční, zánětlivé a nádorové choroby jsou spojeny se stejným typem narušení rovnováhy regulačních mechanismů imunity. Předpokládáme, že náš výzkumný program povede k vývoji nového způsobu léčby a ke zlepšení diagnostiky a monitorování klinického průběhu některých maligních nádorů, při jejichž vývoji se uplatňuje chronický zánět," vysvětlil Kolář.
Podle České onkologické společnosti každý třetí Čech v průběhu života onemocní rakovinou. Ročně je zhoubná nemoc odhalena u 67.000 lidí a 28.000 zahubí. Onkologové se starají celkem o 380.000 nemocných. Loni poprvé všichni onkologičtí pacienti, kteří přišli k lékaři, měli stejně kvalitní léčbu jako nemocní ve starých zemích EU.
2. 6. 2009 Zpravodajství ČTK