NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Americká vláda podpořila protikuřácká opatření

V USA budou co nevidět zavedena nová protikuřácká opatření. Sněmovna reprezentantů dnes podpořila návrh zákona, který již 11. června prošel Senátem, a americká vláda tak získá větší pravomoci při regulaci trhu s tabákovými výrobky.


Zákon nazvaný Family Smoking Prevention and Tobacco Control Act podpořili senátoři ve čtvrtek 11. června poměrem hlasů 79 : 17, a Sněmovna reprezentantů jej dnes schválila poměrem hlasů 307 : 97.

Americký Úřad pro léky a potraviny (Food and Drug Administration, FDA) díky novému zákonu získá širší pravomoci než dosud: bude moci omezit množství nikotinu obsaženého v cigaretách, omezit tabákovou reklamu a zakázat používání výrazů typu light ("lehký"), mild ("jemný") nebo low ("s nízkým obsahem" dehtu, resp. nikotinu), které působí dojmem, že inzerovaný výrobek představuje menší zdravotní riziko.

Tabákové koncerny, které budou chtít uvést na trh nový produkt, budou muset získat povolení FDA, a všechny tabákové výrobky musí nově nést viditelné varování před zdravotními riziky. Zákon také zakáže používání ochucovadel v tabákových výrobcích; týká se to například ovocných příchutí, které používají někteří výrobci, aby nalákali spotřebitele z mladších věkových skupin.

Prezident Barack Obama již oznámil, že zákon hodlá podepsat, a dodal, že toto nové opatření "se zapíše do dějin, neboť poskytne vědcům a zdravotním expertům z FDA takové pravomoci, aby mohli podniknout rozumné kroky pro omezení škodlivých účinků tabáku". Prezident Obama ještě poznamenal: "Každou vteřinu bojují miliony Američanů se svým zlozvykem nebo se strachují o své blízké, kteří kouří. Moje vláda se zavázala chránit děti a reformovat americké zdravotnictví: součástí tohoto procesu je i zavedení rozumných regulačních opatření vztahujících se na tabákové výrobky. Těším se, až tento zákon budu moci podepsat."

Na následky kouření umírá každoročně zhruba 440,000 Američanů a nově schválený zákon našel mezi veřejností velkou odezvu. Demokratický senátor Dick Durbin, který zákon otevřeně podporoval, k tomuto úspěchu poznamenal: "Tento zákon ochrání naše děti a ochrání Ameriku. Každý den, který ztratíme svou nečinností, si 3 500 amerických dětí zapálí svou první cigaretu. Tyto děti by naplnily 70 školních autobusů."

Matthew Myers, prezident iniciativy Campaign for Tobacco-free Kids, s potěšením dodal: "Tento zákon představuje nejradikálnější krok, který Kongres kdy podnikl pro omezení kuřáctví. Kouření představuje v USA nejvýznamnější příčinu úmrtí, které lze předcházet."

Elspeth Leeová z britské organizace Cancer Research UK konstatovala: "Je to povzbudivá zpráva. Doufáme, že budou zavedena i další opatření, která ještě více omezí škodlivé účinky tabáku i vliv tabákového průmyslu. Zejména pak doufáme, že Spojené státy se připojí k Rámcové úmluvě o kontrole tabáku, aby mohly ještě lépe chránit své občany."

Rámcová úmluva o kontrole tabáku Světové zdravotnické organizace (WHO) je celosvětová úmluva o ochraně veřejného zdraví, která vstoupila v platnost roku 2005. Jejím cílem je "chránit dnešní generaci i budoucí generace před devastujícími zdravotními, společenskými, environmentálními a ekonomickými důsledky kouření a vystavení tabákovému kouři". Úmluva popisuje rámcová opatření pro kontrolu tabáku, která by měla být přijata na celonárodní, regionální i mezinárodní úrovni: zejména by mělo být prosazováno výrazné omezení výroby, prodeje, distribuce a reklamy, mělo by být zavedeno účinné zdanění a vládní politika zaměřená na potírání škodlivých účinků tabáku.

15. 6. 2009 Cancer Research UK


Zpět