Ručně balené cigarety jsou stejně nebezpečné jako průmyslově vyráběné
Kuřáci upřednostňující ručně balené cigarety jsou vystaveni téměř stejným koncentracím rakovinotvorných chemikálií jako uživatelé průmyslově vyráběných cigaret. Zprávu o tom přinesla nejnovější studie britské organizace Cancer Research UK, která byla nedávno zveřejněna v odborném časopise Addiction Biology*.
Je to první studie svého druhu, ve které vědci porovnávali vzorky moče 127 kuřáků, kteří kouřili průmyslově vyráběné cigarety, se vzorky moče 28 kuřáků ručně balených cigaret, a zjišťovali v nich koncentraci dvou prokázaně rakovinotvorných chemických látek**.
U jednotlivých účastníků studie vzali výzkumníci vzali v úvahu jejich věk, pohlaví, index tělesné hmotnosti (BMI), kuřácké návyky a množství vykouřených cigaret. Když potom porovnali koncentraci dvou zmíněných toxických látek v jejich moči, nenašli prakticky žádné rozdíly. Alarmujícím zjištěním však bylo, že v moči žen byly nalezeny vyšší koncentrace těchto toxinů - a to nezávisle na typu cigaret, jaký tyto ženy kouřily.
Studii koordinoval dr. Lion Shahab z Cancer Research UK, který pracuje v Health Behaviour Research Centre při University College London (UCL). Dr. Shahab nám potvrdil: "Mnoho kuřáků se domnívá, že ručně balené cigarety jsou 'přirozenější' a tím i méně škodlivé než průmyslově vyráběné cigarety. Náš nejnovější výzkum ale ukázal, že tomu tak není. Výsledky naší studie navíc prokázaly, že v ženském organismu se hromadí vyšší koncentrace rakovinotvorných chemikálií, ať už žena kouří ručně balené nebo průmyslově vyráběné cigarety."
Elspeth Leeová, která rovněž působí v Cancer Research UK, k výsledkům studie dodala: "Znovu se potvrdilo, že neexistuje žádná 'bezpečná' cigareta. Ručně balené cigarety jsou více rozšířeny mezi lidmi z nižších socioekonomických skupin; v chudších vrstvách obyvatelstva je navíc nejvyšší podíl kuřáků. Lidé by si měli uvědomit, že ačkoli kouření ručně balených cigaret je možná lacinější, jejich toxické účinky jsou zcela stejné jako účinky průmyslově vyráběných cigaret."
Elspeth Leeová ještě doplnila: "Zhruba polovina dlouhodobých kuřáků na následky své závislosti umírá, proto je nesmírně důležité vytrvat v našem úsilí a snažit se omezovat dopad tabáku na tolik lidských životů. Zcela zásadní je přitom prevence kouření již v dětském věku. Ve Velké Británii je nyní propagována kampaň Sejde z očí, sejde z mysli, díky které mají tabákové výrobky zmizet z dohledu v obchodech a měly by se rušit prodejní automaty na cigarety, aby naše společnost mohla lépe chránit děti před devastujícími účinky bezohledného marketingu tabákových společností. Cancer Research UK vyzývá britský parlament, aby tato opatření schválil v rámci nyní projednávaného návrhu zákona."
Poznámky:
*Shahab, L., West, R., McNeill, A. (2009). A comparison of exposure to carcinogens among roll-your-own and factory-made cigarette smokers, Addiction Biology, 14, 315-320.
**polycyklické aromatické uhlovodíky a N-nitrosaminy vyskytující se v tabákových výrobcích
7. 7. 2009 Tisková zpráva Cancer Research UK