NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Lidé si stěžují, ale léčba je lepší

Češi si už několik měsíců zvykají, že když onemocní rakovinou, musí za léčbou dál. Ale zároveň je tam čeká kvalitnější péče.


Od začátku letošního roku se totiž v Česku snížil počet onkologických center z 18 na 13. Řada z nich zároveň dostala miliony na nové přístroje a další vybavení. Celkem do center šly dvě miliardy.

„Mnozí pacienti sice remcají, že musí dojíždět dál, ale nebýt center, nemáme ani nejdražší biologickou léčbu. Zvykněme si, že za vysoce specializovanou léčbou se dojíždí,“ říká šéf onkologické společnosti Jiří Vorlíček. „Nevymysleli jsme to v Česku. Všude v západní Evropě je to tak, že je jedno centrum na milion obyvatel. U nás jich je stále ještě hodně,“ dodává Vorlíček. Změna byla podle odborníků nutná. Až do konce loňského roku se totiž léčba rakoviny v Česku dala přirovnat k loterii se zdravím. Tam, kde se bude pacient léčit, rozhodovala adresa bydliště. Ale ne všechna onkologická centra byla kvalitní.

Tak třeba šance žen s rakovinou prsu na přežití se lišily až pětsetkrát. Zatímco v jedné nemocnici pacientky žily i po devíti letech od léčby, což prakticky znamená vyléčení, v nemocnici o kus dál přežívaly léčbu v průměru jen o 1,5 roku.

S částečnými problémy se přesto zbylá komplexní onkologická centra potýkají. Na jedné straně jim přibyli pacienti, zároveň jim pojišťovny nenavýšily peníze.

„Máme až o 40 procent pacientů víc. A paušály od pojišťoven se nezměnily. Teď už opravdu máme deficit a stále větší finanční propad,“ posteskla si primářka Komplexního onkologického centra v Motole Jana Prausová.

Vedení onkologické společnosti říká, že se to změní. „Právě jednáme s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny a doufáme, že se podaří paušály na léčbu brzy navýšit,“ říká Vorlíček.

9. 7. 2009 Mladá fronta DNES


Zpět