NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Pacienti s myelomem mají v centru nejdražší léčbu, jinde problém

Vzácné nádorové onemocnění krve, mnohočetný myelom, se v Česku daří odhalovat stále častěji už v počátečních stadiích. Specializovaná centra poskytnou každému pacientovi tu nejdražší léčbu, měsíčně až za 150.000 korun. Problém je ale s penězi pro běžné ambulance.


Nemocní žijí déle, a tak přibývá těch, kteří jsou v trvalé péči. Peněz od pojišťoven však je stále stejně, řekl dnes novinářům profesor Roman Hájek z hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

"Dlouhodobě nelze dosavadní vysokou kvalitu péče udržet," varoval. Lékaři proto chtějí vyvolat jednání s pojišťovnami o navýšení peněz.

Ročně je v Česku zjištěn mnohočetný myelom u zhruba 400 pacientů. Nejčastěji postihuje lidi nad 60 let, hlavním příznakem jsou vedle dlouhodobé bolesti zad také časté zlomeniny kostí.

Nemoc se nedá vyléčit. Podle Jana Strauba z kliniky hematologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice se ale v posledních třech až pěti letech podařilo díky moderním lékům prodloužit život pacientů o několik let.

Před 15 lety žilo déle než deset let od zahájení léčby pět procent pacientů, nyní třetina. S nemocí se léčí zhruba 2000 lidí a každý rok počty o 20 procent rostou.

Úspěšnost léčby ovlivňuje i to, zda je nemoc včas odhalena. "Jedná se o méně časté onemocnění, někteří lékaři se s ním za celou svou praxi nesetkají. Proto Česká myelomová skupina odstartovala v roce 2007 projekt včasné diagnostiky CRAB. Za první rok stoupl počet včas odhalených onemocnění z 58 procent na 65, tedy o sedm procent," uvedl Straub.

Název projektu CRAB shrnuje hlavní projevy onemocnění: hyperCalcemie - vysoká hladina vápníku, Renal - postižení ledvin, Anemie - postižení kostní dřeně a Bone - postižení kostí.

Pokud se nemoc odhalí za déle než tři roky po vypuknutí, pacient mívá nevratně poškozené kosti a ledviny a končí na invalidním vozíku a dialýze. "Šetření před startem projektu ukázalo, že u pětiny pacientů je nemoc odhalena pozdě a mají neurologické obtíže, více než třetina utrpěla zlomeninu a každý jedenáctý docházel na umělou ledvinu," doplnil Straub.

V projektu bylo osloveno 5500 lékařů, především praktiků. Dostali leták s přehledem příznaků a doporučenými vyšetřeními a dotazníky pro pacienty. Osvěta se postupně rozšíří i na další specialisty, zejména ortopedy, rehabilitační pracovníky a neurology. Podle Strauba je cílem zvýšit počty včas odhalených onemocnění o dalších osm, tedy celkem o 15 procent.

8. 9. 2009 Zpravodajství ČTK


Zpět