Pacienti s rakovinou plic, kteří přestanou kouřit, zvyšují svou naději na přežití
Komu byla diagnostikována rakovina plic v raném stadiu, může zdvojnásobit svou naději na přežití pěti a více let, pokud zanechá kouření. Tvrdí to britští vědci.
Výzkumníci z Birminghamské univerzity analyzovali výsledky deseti předchozích studií, které se zaměřovaly na to, jak se projeví skoncování s kouřením na vyhlídkách pacienta, kterému byla diagnostikována rakovina plic.
Vědci zjistili, že pacientům s raným stadiem rakoviny plic, kteří se svého zlozvyku nevzdají, hrozí vyšší riziko recidivy (návratu onemocnění), vyšší riziko vzniku dalšího zhoubného nádoru a také vyšší riziko úmrtí než těm pacientům, kteří kouření zanechají.
Studie také odhalila, že zhruba 70 % 65letých pacientů s raným stadiem onemocnění, kteří přestanou kouřit, žije nejméně dalších pět let od diagnózy, narozdíl od vytrvalých kuřáků, kterých po pěti letech žije pouze 33 %.
Jinými slovy, naděje na pětileté přežití je zhruba dvakrát vyšší u těch, kteří přestanou kouřit, než u těch, kteří se kouření nevzdají ani poté, co jim byla sdělena diagnóza rakoviny plic.
Studie byla zveřejněna v odborném časopise British Medical Journal a její autoři navrhli, aby pacientům s raným stadiem rakoviny plic byly poskytovány navíc preparáty, které jim pomohou zanechat kouření.
Autoři studie doslova uvádějí: „Tyto údaje jsou silným argumentem pro to, aby pacientům s raným stadiem rakoviny plic, kteří sami nedokážou přestat kouřit, byla poskytována adekvátní léčba, která může sehrát významnou roli v sekundární prevenci.“
Tom Treasure, profesor kardiotorakální chirurgie na britské University College London, a profesorka Janet Treasure z King's College London, v úvodníku k této studii poznamenali, že „nikdy není příliš pozdě přestat kouřit, ani když má člověk rakovinu plic.“
Martin Ledwick z britské organizace Cancer Research UK dodal: „Tato studie nám pomohla ujasnit, že zanechat kouření má smysl i poté, co je člověku diagnostikována rakovina plic v raném stadiu. Je proto důležité, aby lidem v této situaci byla nabídnuta pomoc a podpora, kterou potřebují, aby s kouřením přestali.“
Reference
- Parsons, A., Daley, A., Begh, R., & Aveyard, P. (2010). Influence of smoking cessation after diagnosis of early stage lung cancer on prognosis: systematic review of observational studies with meta-analysis BMJ, 340 (jan21 1) DOI: 10.1136/bmj.b5569
Klíčová slova: rakovina plic, kouření, přežití
27. 1. 2010 Cancer Research UK