Dopad vysokodávkových vitaminových doplňků „zatím není jasný“
Vysokodávkové vitamínové a minerální doplňky mohou nadělat víc škody než užitku, varuje odborník ze Světového fondu pro výzkum rakoviny (WCRF).
Profesor Martin Wiseman, lékařský a vědecký konzultant WCRF, vysvětlil, že zatímco některým skupinám lidí jsou doporučovány nízkodávkové doplňky, účinek vysokých dávek vitamínů a minerálů na riziko vzniku nádorového onemocnění lze jen těžko předvídat.
Z tohoto důvodu WCRF doporučuje lidem, kteří chtějí snížit své riziko onemocnění rakovinou, aby potřebné vitamíny a minerály získávali raději ze zdravé a vyvážené stravy, než aby užívali vysokodávkové doplňky.
„Mnoho lidí se domnívá, že riziko vzniku rakoviny mohou omezit užíváním potravinových doplňků, ale pro toto tvrzení neexistují důkazy,“ dodal prof. Wiseman. „Stravovací návyky, které poskytují relativně vysoké množství určitého vitamínu či minerálu, mohou chránit člověka před nádorovým onemocněním. To však ještě neznamená, že užívání této látky v tabletách bude mít stejný účinek. Účinky těchto mikronutrientů ve vysokých dávkách jsou naopak nepředvídatelné a mohou škodit zdraví.“
Prof. Wiseman dále poznamenal, že vysokodávkové doplňky byly dříve testovány na vybraných skupinách lidí – obvykle na těch, kterým již hrozilo vyšší riziko onemocnění rakovinou – a že zatímco některé studie naznačovaly, že tyto potravinové doplňky by mohly riziko snížit, jiné k tomuto závěru nedošly. Jinými slovy, konečné rozhodnutí ještě nepadlo. „To znamená, že prostě nemáme dostatek informací o tom, jaký efekt by vysokodávkové doplňky měly na běžnou populaci, a nemůžeme tedy předvídat, zda převáží rizika či výhody. Někteří lidé ale možná jejich užíváním napáchají více škody než užitku.“
Prof. Wiseman také prozradil, že řada studií naznačila souvislost mezi vysokými dávkami některých potravinových doplňků a zvýšeným rizikem některých nádorů. Bylo například zjištěno, že beta-karotenové doplňky zvyšují riziko rakoviny plic u kuřáků. Profesor dále upozornil na to, že potravinové doplňky neobsahují všechny prospěšné látky, které člověk získává z potravy, a že bude zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdily účinky nízkodávkových doplňků potravy na riziko vzniku rakoviny. „Do té doby nezbývá než doporučit, aby lidé raději jedli vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, než aby spoléhali na tabletky,“ doplnil prof. Wiseman.
Yinka Ebová z britské organizace Cancer Research UK poznamenala: „Účinky vitaminových doplňků na riziko onemocnění rakovinou se zabývala celá řada rozsáhlých studií, které většinou došly k závěru, že užívání těchto doplňků nemá žádný účinek. Z některých studií však vyplynulo, že vysoké dávky vitamínů a minerálu nejen že nezlepšují zdravotní stav, ale dokonce mohou zvyšovat riziko vzniku nádorových onemocnění. Nejlepším způsobem, jak si zajistit pestrou škálu vitamínů a minerálů, které vás budou chránit před rakovinou, je tedy zdravá vyvážená strava, která obsahuje dostatečné množství ovoce a zeleniny.“
19. 10. 2009 Cancer Research UK