Léky proti osteoporóze možná zvyšují riziko vzniku rakoviny jícnu
Dlouhodobé užívání léků na posílení kostí – které jsou běžně nasazovány k léčbě osteoporózy – možná zvyšuje riziko vzniku rakoviny jícnu. Vyplývá to z nově publikované studie Oxfordské univerzity.
Autoři studie sledovali 3000 lidí, kteří po dobu 5 let užívali bisfosfonáty. Došli přitom k závěru, že u 60–79letých lidí se riziko vzniku rakoviny jícnu zvýšilo z 1:1000 na 1:500. Výzkumníci poznamenali, že ačkoli zjištěné riziko je nízké, bude potřeba uskutečnit další studie o potenciálních rizicích a přínosech bisfosfonátů. Odborníci nicméně tvrdí, že argumenty pro užívání těchto léků jsou u většiny pacientů zcela oprávněné.
Studie publikována v odborném časopise British Medical Journal. Její výsledky jsou založeny na analýze anonymizovaných záznamů, které byly získány od britských praktických lékařů. Závěry této studie jsou přitom v rozporu s předchozími výzkumy, které neshledaly zvýšené riziko související s užíváním těchto léků na posílení kostí. Důvod zvýšeného rizika zatím nebyl objasněn, ačkoli o bisfosfonátech je známo, že dráždí jícen. V souvislosti s těmito léky bylo studováno také několik tisíc případů rakoviny žaludku a tlustého střeva, ale u těchto zhoubných nádorů nebyla zjištěna žádná souvislost s užíváním bisfosfonátů.
Hlavní autorkou studie je dr. Jane Greenová, která vysvětlila, že i kdyby tyto výsledky byly potvrzeny v dalších studiích, jen „málo lidí“ užívajících bisfosfonáty by skutečně onemocnělo rakovinou jícnu. „Naše závěry jsou jen součástí rozsáhlejšího výzkumu. Bisfosfonáty jsou lidem čím dál častěji předepisovány k prevenci zlomenin, zatím však neexistuje dostatek spolehlivých informací o rizicích a přínosech jejich dlouhodobého užívání,“ poznamenala dr. Greenová. Jen ve Velké Británii užívá tyto léky na 600 000 lidí; ve věkové skupině nad 70 let je to dokonce každá desátá žena.
Dr. Laura Bellová z britské organizace Cancer Research UK souhlasila s tím, že k interpretaci výsledků by se mělo přistupovat obezřetně, neboť zjištěné riziko je poměrně nízké. „Každý, kdo užívá bisfosfonáty a je znepokojen jejich případnými vedlejšími účinky, by své obavy měl konzultovat s ošetřujícím lékařem,“ dodala dr. Bellová.
Britská National Osteoporosis Society vydala následující prohlášení: „Lidem užívajícím bisfosfonáty hrozí nižší riziko zlomenin, na druhé straně má ovšem tato léčba některé vedlejší účinky. Pokud však uvážíme, že ve Velké Británii každoročně registrujeme na 230 000 osteoporotických fraktur a každý měsíc zhruba 1150 úmrtí souvisejících se zlomeninou krčku stehenní kosti, pak jsou argumenty pro léčbu bisfosfonáty dostatečně výmluvné.“
Reference
- Green J, Czanner G, Reeves G, Watson J, Wise L, Beral V. Oral bisphosphonates and risk of cancer of oesophagus, stomach, and colorectum: case-control analysis within a UK primary care cohort. BMJ 2010. DOI: 10.1136/bmj.c4444
Klíčová slova: osteoporóza, bisfosfonáty, rakovina jícnu
2. 9. 2010 BBC News