Experimentální vakcína proti mezoteliomu úspěšně prošla prvními testy
Mezoteliom je typ rakoviny vyskytující u lidí, kteří byli v dlouhodobém kontaktu s azbestem. Nedávno byla otestována vakcína proti tomuto zákeřnému onemocnění, a výsledky této první klinické studie vypadají slibně.
Tato experimentální vakcína je příkladem imunoterapie dendritickými buňkami, která je založena na tom, že imunitní systém pacienta je vyprovokován k útoku na nádorové buňky, což vede k jejich záhubě. Vakcína obsahuje směs dendritických buněk pacienta (což je běžná součást lidského imunitního systému) a proteinů izolovaných z jeho zhoubného nádoru. Jakmile je tato směs vpravena do pacientova těla, dendritické buňky aktivují další složky imunitního systému (tzv. T-lymfocyty) a vyprovokují je k útoku na rakovinné buňky, což nakonec vede ke zničení zhoubného nádoru.
Výzkumníci z nizozemského Erasmus Medical Center již dříve prokázali, že tyto tzv. „DC vakcíny“ (vakcíny založené na dendritických buňkách, anglicky dendritic cell-based vaccines) vyvolávají protinádorovou imunitní reakci u myší, a rozhodli se tuto metodu otestovat u lidí. Do své studie nabrali deset pacientů, u kterých byl nedávno předtím diagnostikován tzv. maligní pleurální mezoteliom (MPM, nejčastější forma mezoteliomu), a kteří již podstoupili léčbu chemoterapií. Vědci potom každému z nich odebrali vzorek krve, ze kterého izolovali dendritické buňky, a tyto buňky smísili s proteiny z mezoteliomu příslušného pacienta. Dendritické buňky byly také vystaveny „značkovacímu“ proteinu KLH (zkratka z anglického keyhole limpet haemocyanin). Jednotlivým pacientům pak byly v dvoutýdenních intervalech aplikovány tři injekce jejich vlastních „aktivovaných“ dendritických buněk.
Nizozemští vědci publikovali výsledky svého výzkumu v odborném časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, kde připomněli, že v krvi všech deseti pacientů byly nalezeny protilátky proti KLH proteinu; tím se potvrdilo, že vakcína ve všech případech vyvolala imunitní reakci. Následná analýza mezoteliomu u čtyř pacientů prokázala, že ve třech případech se nádor zmenšil (ačkoli to ještě neznamená, že toto zlepšení přímo souvisí s testovanou vakcínou). Výzkumníci také poznamenali, že u osmi z deseti pacientů se po vakcinaci vyskytly příznaky podobné chřipce, ale s výjimkou jednoho případu tyto příznaky u všech pacientů během 24 hodin odezněly. Ani v jednom případě nebyly zaznamenány žádné závažné vedlejší účinky.
Hlavním autorem studie je dr. Joachim Aerts, pneumolog z Erasmus Medical Center. Dr. Aerts prozradil, že se jedná o první studii, která se zabývá imunoterapií pomocí dendritických buněk u pacientů trpících mezoteliomem. „Zájem o protinádorovu imunoterapii neustále roste díky možnostem využít sílu a specifičnost lidského imunitního systému,“ potvrdil dr. Aerts. „Jednou takovou možností je využít pacientovy dendritické buňky jako nosiče antigenů typických pro nádor, a tím vyvolat nádorově specifickou imunitu. Doufáme, že další vývoj naší metody povede k prodloužení přežití pacientů s mezoteliomem – a konečně i k preventivnímu očkování lidí, kteří byli v kontaktu s azbestem, aby u nich nepropukly nemoci způsobované touto látkou (kromě mezoteliomu jsou to tři další onemocnění).“
Dr. Jodie Moffatová z britské organizace Cancer Research UK připomněla: „Této studie se účastnilo jen deset lidí, proto bude zapotřebí uskutečnit řadu navazujících klinických studií, abychom se dozvěděli, zda tato vakcína v budoucnosti může představovat použitelnou a účinnou léčbu mezoteliomu. Toto onemocnění lze v současné době léčit jen velmi obtížně, proto nalezení nových léčebných metod bude pro pacienty s mezoteliomem znamenat zásadní převrat.“
Reference
- Hegmans, J. et al (2010). Consolidative Dendritic Cell-Based Immunotherapy Elicits Cytotoxicity Against Malignant Mesothelioma American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine DOI: 10.1164/rccm.200909-1465OC
Klíčová slova: mezoteliom, imunoterapie dendritickými buňkami, protinádorová vakcína
5. 3. 2010 Cancer Research UK