NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Rakovinou jater v ČR onemocní ročně asi 400 pacientů

Rakovina jater v Česku ročně postihne asi 400 pacientů. Za 30 let se výskyt onemocnění v ČR zvýšil 2,5krát až třikrát. Rakovina jater patří mezi nejčastější nádory na světě. Každoročně je ve světě hlášeno asi 600.000 nově vzniklých zhoubných nádorů jater.


V 95 procentech případů nemocní dříve či později nemoci podlehnou, nejčastěji kvůli komplikacím. Nadějí prodlužující pacietům život je biologická léčba, která je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Novinářům to dnes řekl Jindřich Fínek z onkologického a radioterapeutického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni.

"Před nástupem biologické léčby doba přežití nebyla léčbou ovlivněna," řekl ČTK Fínek. "Systémová (celkově působící) léčba ve formě tablet představuje jedinou schválenou systémovou léčbu rakoviny jater, u níž byl prokázán pozitivní přínos prodloužení doby přežití pacientů," uvedl.

Účinná látka sorafenib funguje tak, že brání růstu rakovinných buněk i jeho cévnímu zásobení nádoru. Mezinárodní klinické studie prokázaly, že lék dokáže nemocným významně prodloužit život i jeho kvalitu.

Rizikových faktorů pro vznik rakoviny jater je několik, patří mezi ně cirhóza aneb ztvrdnutí jater, kterému může předcházet infekce žloutenkou nebo nadměrné pití alkoholu. Dalším rizikovým faktorem je vliv takzvaných aflatoxinů, jedů, které produkují plísně napadající třeba obiloviny nebo arašídy.

Neléčené onemocnění způsobí do několika měsíců smrt pacienta. Možnosti léčby závisí na počtu nádorů, které se v játrech vytvořily, a zda se již rakovina rozšířila. Dále na tom, jak dobře játra fungují, ale i na věku a zdravotním stavu nemocného.

Chirurgická léčba je možná u pacientů s včasnou diagnózou, u nichž se rakovina dosud nerozšířila. Odstranění části jater i s nádorem může znamenat úspěšnou léčbu, rakovina se ovšem může objevit znovu. V případě pokročilého stadia postižení jater, pokud má nádor jen několik málo ložisek, může být vhodná transplantace jater. Nemusí však být k dispozici vhodný orgán okamžitě.

Další možností u pacientů, u nichž se rakovina dosud nerozšířila, je zničit nádor vpichem přes kůži. Tento postup zapříčiní postupnou likvidaci nádorových buněk, a to různými způsoby - etanolovými injekcemi, tekutým dusíkem, vysokofrekvenčními elektrickými proudy (likvidace teplem) nebo uzavřením hlavní cévy nádoru.

Klíčová slova: rakovina jater, biologická léčba, sorafenib

22. 9. 2010 Zpravodajství ČTK


Zpět