NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Co byste měli jíst, abyste se vyhnuli rakovině?

V odborném časopise European Journal of Cancer byly publikovány první výsledky studie EPIC, ze kterých jasně vyplývá vliv některých složek potravy na rakovinu žaludku, tlustého střeva, plic, prsu a prostaty.


Genetické vady způsobují pouze 5–10 % všech případů rakoviny, zatímco 90–95 % případů je připisováno faktorům životního stylu. Autoři studie EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) se proto rozhodli zjistit, jaký vliv má naše strava na vznik zhoubných nádorů a jiných chronických onemocnění.

V rámci multicentrické prospektivní studie EPIC – která probíhá celkem ve 23 centrech v 10 evropských zemích – vyplnilo 519 978 dobrovolníků dotazníky týkajících se jejich stravy během posledních 12 měsíců. Navíc byly zjišťovány informace o jejich zvycích, životním stylu a anamnéze prodělaných chorob.

Z výsledků vyplynula následující fakta:

  • Rakovinou žaludku jsou méně ohroženi lidé, v jejichž krvi byla nalezena zvýšená koncentrace vitamínu C, některých karotenoidů, retinolu a α-tokoferolu, jejichž jídelníček je bohatý na celozrnné obilniny a blíží se středomořské stravě. Naopak červené maso a masné výrobky riziko rakoviny žaludku zvyšují.
  • Rakovinou tlustého střeva jsou méně ohroženi ti, jejichž jídelníček obsahuje dostatečné množství vlákniny, ryb a vápníku, a v jejichž krvi byla nalezena vysoká koncentrace vitamínu D. Riziko naopak zvyšují červené maso a masné výrobky, alkohol, vysoký index tělesné hmotnosti (BMI) a abdominální (břišní) obezita.
  • Kuřáci – nedokážou-li přestat kouřit – mohou poněkud snížit své riziko rakoviny plic hojnou konzumací čerstvého ovoce a zeleniny.
  • Rakovinou prsu jsou více ohroženy ženy, jejichž strava obsahuje velké množství nasycených tuků, a které pijí alkohol. U postmenopauzálních žen je rizikovým faktorem vysoký index tělesné hmotnosti (BMI), zatímco tělesná aktivita pomáhá riziko snižovat.
  • Rakovinou prostaty jsou více ohroženi muži, jejichž strava obsahuje velké množství mléčných proteinů a vápníku z mléčných výrobků, a v jejichž krvi byla nalezena zvýšená koncentrace IGF-I.

„V kombinaci s výsledky z jiných prospektivních studií – včetně těch, které se zabývají biomarkery – naše studie přispívá k vědeckému poznání, které lze využít pro nastavení takové zdravotní politiky a strategie, která sníží globální onkologickou zátěž,“ uvádějí v závěru své studie autoři, v čele s Carlosem Gonzalezem z Institut Catala d’Oncologia ve španělské Barceloně a Eliem Ribolim z britské Imperial College London. Mezi přednosti této studie se řadí její obsáhlost, různé skupiny populací s velmi proměnnou incidencí různých typů rakoviny a v neposlední řadě i široká škála stravovacích zvyklostí – od středomořské stravy až po stravu typickou pro země střední a severní Evropy.

Reference

  1. Gonzalez, C.A., Riboli, E. (2010). Diet and cancer prevention: Contributions from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) study European Journal of Cancer DOI: 10.1016/j.ejca.2010.07.025
  2. EPIC – European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition

Klíčová slova: multicentrická prospektivní studie, vliv stravy, rakovina žaludku, rakovina tlustého střeva, rakovina plic, rakovina prsu, rakovina prostaty

21. 10. 2010 ecancermedicalscience


Zpět