Aspirin snižuje riziko úmrtí na rakovinu, tvrdí britští vědci
Pravidelné užívání malých dávek aspirinu podstatně omezuje riziko úmrtí na mnoho druhů rakoviny. Vyplývá to ze studie vědců z britské Oxfordské univerzity, kterou dnes zveřejnila odborná revue The Lancet. Podle autorů jsou závěry studie natolik přesvědčivé, že by lidé nad 45 let měli brát aspirin preventivně.
Podle pražské onkoložky Jany Prausové působí příznivě i další přípravky s kyselinou acetylsalicylovou či heparinem. Ředí krev, tím snižují riziko metastáz, řekla primářka ČTK.
Dřívější výzkumy ukázaly příznivý vliv aspirinu u lidí s rizikem mrtvic a srdečních infarktů. Lékaři však současně poukazují na to, že aspirin může zhruba u jednoho člověka z tisíce vyvolat krvácení žaludku.
Oxfordští lékaři vedení Peterem Rothwellem vycházeli z osmi výzkumů, do nichž bylo zahrnuto 25 570 pacientů, kteří před 20 lety začali kvůli srdečním problémům brát zhruba 75 miligramu aspirinu denně. Byli sledováni čtyři až osm let.
Ve zkoumaném období bylo u těchto osob riziko úmrtí na rakovinu nižší o 21 % než u lidí, kteří aspirin nebrali. Po pěti letech bylo nižší o 34 %.
Nejvýraznější byl účinek u zhoubných nádorů trávicího traktu, kde se riziko úmrtí snížilo po pěti letech o 54 %. Po 20 letech od začátku studie bylo u lidí beroucích aspirin riziko úmrtí na rakovinu prostaty nižší o 10 %, u rakoviny plic o 30 %, u rakovin střev a konečníku o 40 % a u rakoviny jícnu o 60 %.
"Studie i s jinými léky na snížení srážlivosti ukázaly, že když je pacient bere, nešíří se zhoubná nemoc do celého těla," vysvětlila lékařka komplexního onkologického centra ve Fakultní nemocnici Motol. Riziko vzniku rakoviny se nesníží, jen metastáz. Omezí je také anopyrin, acylpyrin a deriváty heparinu. "Podávání těchto léků není součást léčby, data nejsou natolik pevná, aby se to stalo standardem," řekla Prausová.
Peter Rothwell tvrdí, že i když aspirin zvyšuje riziko krvácení žaludku, výhody související s nižším rizikem metastáz a srdečních infarktů výrazně převažují. "Dosavadní doporučení správně varovala, že u zdravých lidí ve středním věku riziko krvácení částečně eliminuje výhody aspirinu... ale zjištění, že omezuje riziko úmrtí u některých častých rakovin, pro mnoho lidí situaci změní," řekl šestačtyřicetiletý Rothwell, který sám prý aspirin už dva roky preventivně užívá.
Podle něj je riziko krvácení do žaludku relativně nízké. "Ale neroste počet úmrtí na krvácení způsobené aspirinem," řekl.
Podle něj nemá cenu brát víc než malou dávku, tedy asi 75 miligramů denně. Domnívá se, že stojí za to začít aspirin preventivně užívat od 40 nebo 45 let a skončit kolem 70 nebo 75 let, kdy se výrazně zvyšuje riziko, že aspirin vyvolá krvácení do žaludku.
Profesor Peter Elwood z univerzity v Cardiffu ocenil přínos studie. Varoval ale před tím, aby se při prevenci rakovin pomíjely faktory jako strava a tělesné cvičení.
Profesor Alastair Watson z Východoanglické univerzity doporučil pacientům, aby se o preventivním užívání aspirinu nejprve poradili se svým lékařem. "Ale tato studie je důležitým krokem," řekl.
Vědci ve studii připomínají, že důsledky aspirinu nemohli dostatečně změřit u rakovin slinivky, žaludku a mozku, protože ve sledované skupině bylo relativně málo úmrtí na tyto rakoviny. Stejně tak uvádějí, že sledovaní pacienti brali aspirin čtyři až osm let, takže příznivé důsledky dlouhodobější léčby by mohly být ještě větší.
Reference
- Rothwell, P.M. et al. (2010). Effect of daily aspirin on long-term risk of death due to cancer: analysis of individual patient data from randomised trials. Lancet DOI: 10.1016/S0140-6736(10)62110-1
Klíčová slova: aspirin, mortalita nádorových onemocnění
7. 12. 2010 Zpravodajství ČTK