U dětí žijících s rodiči-kuřáky byla prokázána vysoká koncentrace rakovinotvorných látek
V moči 90 % dětí žijících v domácnostech, kde alespoň jeden dospělý člověk kouří, byly prokázány karcinogeny, které se běžně nacházejí v tabákovém kouři. Vyplývá to z výsledků výzkumu, které byly prezentovány na 9. konferenci Frontiers in Cancer Prevention Research, kterou každoročně pořádá Americká asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR). Letošní konference se konala ve dnech 7.–10. listopadu 2010 v americké Philadelphii.
- V moči 90 % dětí byly prokázány karcinogeny vyskytující se v tabákovém kouři.
- Děti byly vystaveny těmto karcinogenům proto, že v jejich domovech se běžně kouří.
- Nejvyšší koncentrace karcinogenů byla prokázána u dětí z černošských rodin.
Průměrná hladina metabolitů tabáku v moči dětí ve věku 1 měsíce až 10 let dosahovala 8 % ve srovnání s hladinou těchto látek v moči kuřáka, potvrdila dr. Janet L. Thomasová – hlavní autorka studie, která působí jako docentka behaviorální medicíny na americké University of Minnesota.
„Toto zjištění nás velmi překvapilo. Přestože všichni vědci, kteří se podíleli na této studii, předpokládali jistou úroveň expozice tabákovým karcinogenům, průměrná hladina byla ve skutečnosti vyšší, než jsme očekávali,“ vysvětlila dr. Thomasová. Pro srovnání – množství karcinogenů nalezených v moči dospělých nekuřáků, kteří jsou vystaveni tabákovému kouři, činí zhruba 1–5 % v porovnání s hladinou karcinogenů v moči kuřáků.
„Nikdo nedokáže odhadnout dlouhodobé následky kumulativní expozice těmto chemikáliím. V dětském organismu může dojít k významným změnám DNA, které dříve či později povedou k poškození plic či dokonce vyvolají rakovinu plic,“ varovala dr. Thomasová.
Výzkumníci také prokázali přímou korelaci mezi počtem cigaret, které každodenně jeden či více dospělých kuřáků doma vykouří, a hladinou tabákových metabolitů v moči dětí, které v takovém prostředí žijí. Dále bylo zjištěno, že expozice tabákovému kouři je vyšší u dětí z hůře situovaných rodin – a souvisí také s nezaměstnaností a s nižším dosaženým vzděláním rodičů.
Kromě toho byla nejvyšší koncentrace tabákových metabolitů nalezena v moči černošských dětí – a to i v případech, kdy jejich rodiče kouřili méně v porovnání s bělošskými kuřáky. „Tento výsledek nám znovu potvrdil to, co už naznačilo několik předchozích studií: Afroameričané metabolizují chemikálie obsažené v tabákovém kouři poněkud odlišně,“ vysvětlila dr. Thomasová.
Vědci uskutečnili tuto studii proto, aby mohli stanovit množství tabákových karcinogenů v dětském organismu – a doufají, že tato čísla přimějí rodiče-kuřáky, aby se zamysleli nad svým chováním a přestali doma kouřit. „Skoro třetina malých dětí v USA žije ve společné domácnosti s alespoň jedním kuřákem,“ konstatovala dr. Thomasová. „Obávám se, že rodiče a rodinní příslušníci si dostatečně neuvědomují riziko, kterému každodenně vystavují své děti.“
Výzkumníci odebrali vzorek moči 79 dětem, kteří žili ve společné domácnosti s alespoň jedním rodičem-kuřákem. Potom stanovili množství celkového NNAL (biomarker NNK, což je nitrosamin vznikající během sušení tabáku a je to známý karcinogen), nikotinu a kotininu (hlavní metabolit nikotinu, který zůstává v organismu déle než nikotin). V moči 90 % dětí bylo detekovatelné množství NNAL a nikotinu, u 95 % dětí byl nalezen kotinin.
Vědci také změřili hladinu oxidu uhelnatého v krvi rodičů-kuřáků a dotazovali se na počet denně vykouřených cigaret a na to, zda se v jejich domácnosti kouří. Hladina NNAL byla významně nižší v domácnostech, kde platil zákaz kouření, a byla také zjištěna korelace mezi počtem denně vykouřených cigaret a hladinou NNAL u dětí.
„Tyto výsledky jasně ukázaly, že hladinu celkového NNAL v moči dětí by bylo možné výrazně snížit pouhým dodržováním zákazu kouření v domácnostech kuřáků,“ uvedla závěrem dr. Thomasová. „Nyní se musíme zasadit o to, aby se toto sdělení dostalo ke všem rodičům, kteří se pak budou moci informovaně rozhodnout, zda chtějí uchránit svou rodinu před tímto zcela zbytečným zdravotním rizikem.“
Klíčová slova: karcinogeny, rakovinotvorné látky, pasivní kouření, zdraví dětí
9. 11. 2010 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR)