Britské odborné společnosti vydaly společné prohlášení o vitamínu D
Několik předních britských odborných společností – jmenovitě British Association of Dermatologists, Diabetes UK, Multiple Sclerosis Society, National Heart Forum, National Osteoporosis Society, Primary Care Dermatology Society a Cancer Research UK vydalo společné prohlášení o vitamínu D.
O vitamínu D je známo, že má řadu prospěšných účinků; přesto se však k této životně důležité látce vztahuje celá řada dosud nezodpovězených otázek.
Dodnes například nevíme, jaké množství vitamínu D je „dostatečné“ nebo „optimální“ a zda může vitamín D člověka chránit před vznikem rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky, roztroušené sklerózy a dalších chronických onemocnění.
U lidí je navíc nejdůležitějším zdrojem vitamínu D sluneční záření, což nevyhnutelně vede k otázce, do jaké míry bychom se měli vystavovat slunečním paprskům: příliš málo pobytu na slunci může vést k nedostatku vitamínu D (a tedy k některým poruchám vývoje kostí – nejčastěji ke křivici u dětí), zatímco nadměrná expozice slunečním paprskům může vyvolat rakovinu kůže, včetně velmi nebezpečného melanomu.
Výše zmíněné britské odborné společnosti proto vydaly společné prohlášení, které by mělo pomoci tuto problematiku objasnit.
V prohlášení se uvádí, že vitamín D je skutečně nezbytný pro správný vývoj kostí, ale že dosud neexistují dostatečně přesvědčivé důkazy o tom, zda opravdu chrání před vznikem zhoubných nádorů, srdečních chorob, diabetu, roztroušené sklerózy a jiných chronických onemocnění.
V dokumentu je zdůrazněno, že „optimální“ dávka vitamínu D zatím nebyla definována, a že neexistuje univerzální odpověď pro délku pobytu na slunci, neboť každý člověk je individuální.
Lidé by si měli dopřávat slunečních paprsků v přiměřené míře a dbát na to, aby se nespálili: jedině tak si mohou zajistit dostatečný příjem vitamínu D, aniž by se zbytečně vystavovali zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže.
Britští odborníci nakonec doporučili úpravu stravy během zimních měsíců tak, aby byla pokryta potřeba vitamínu D. V této fázi výzkumu se však nedoporučuje, aby běžná populace konzumovala fortifikované potraviny či užívala vitaminové doplňky, neboť zatím neexistuje dostatek důkazů o jejich účincích a možných rizicích.
Ed Yong z Cancer Research UK vysvětlil: „Toto společné prohlášení shrnuje nejnovější poznatky o vitamínu D. Doufáme, že zveřejněním jednotného stanoviska několika různých organizací se alespoň částečně objasní toto důležité, ale kontroverzní téma. Je povzbudivé, že náš postoj se shoduje s postojem jiných mezinárodních organizací, například Světové zdravotnické organizace (WHO) nebo amerického Lékařského institutu (Institute of Medicine).“
Reference
- Společné prohlášení britských odborných společností o vitamínu D (v angličtině; PDF soubor, 128 kB)
Klíčová slova: vitamín D, sluneční záření, potravinové doplňky
16. 12. 2010 Cancer Research UK