Světový den proti rakovině
U příležitosti Světového dne proti rakovině (4. února) uspořádala Liga proti rakovině Praha ve spolupráci s Českou lékařskou společností JEP sympozium pro odbornou i laickou veřejnost. V Lékařském domě v Praze vystoupili pod záštitou předsedy ČLS JEP profesora Jaroslava Blahoše odborní a praktičtí lékaři.
V hlavní roli prevence
Na téma „Prevence karcinomu prsu a včasný záchyt tohoto onemocnění“ hovořila MUDr. Lucie Betlachová z Ústavu radiační onkologie 1. LF UK a FN Na Bulovce. Uvedla, že karcinom prsu je nejčastějším maligním onemocněním žen v ČR. Jeho incidence trvale stoupá, ale dosahuje se stále větších úspěchů při jeho léčbě. Problémem zůstává nárůst karcinomu prsu v nižších věkových kategoriích.
Současným stavem prevence gynekologických zhoubných nádorů a se zabývala MUDr. Natálie Jančárková, Ph. D., z Gynekologicko-porodnické kliniky. 1. LF UK a VFN Praha. „Nárůst incidence zhoubných nádorů je důsledkem působení rizikových faktorů a setrvale rostoucí onkologické zátěže. Nádorem s nejvyšší úmrtností mezi gynekologickými malignitami stále zůstává karcinom vaječníku,“ řekla MUDr. Jančárková. Závěrem zmínila, že karcinom děložního hrdla dosahuje v ČR více než dvojnásobné incidence ve srovnání s ostatními zeměmi EU.
MUDr. Šárka Slavíková z Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a FN Na Bulovce hovořila na téma „Melanom a prevence jeho vzniku“. Incidence melanomu po celém světě trvale stoupá. V Česku se jeho výskyt v posledních letech ztrojnásobil. Je stále hlavní příčinou úmrtí na kožní malignity a představuje téměř 2 % všech úmrtí na nádorová onemocnění.
Důležitost včasné diagnostiky
Na téma onkologické prevence a úlohy praktického lékaře hovořil MUDr. Bohumil Skála, Ph. D., z Lanškrouna. Ve svém sdělení zdůraznil, že PL je integrujícím prvkem v léčbě a diferenciální diagnostice nejasných příznaků i v preventivním působení na své pacienty. Zásady primární prevence, tedy výchova k zdravému životnímu stylu, jsou jasnou doménou PL pro děti a dorost. „Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP si je vědoma odpovědnosti hlavně v oblasti sekundární prevence, se zaměřením na vyhledávání časných stadií nádorových onemocnění. Pro své členy připravuje doporučené postupy obecné onkoprevence,“ řekl doktor Skála.
Prevenci výskytu nádorů tlustého střeva se věnovalo sdělení MUDr. Michaely Fridrichové z Ústavu radiační onkologie 1. LF UK a FN Na Bulovce. „Kolorektální karcinom je v Evropě třetím nejčastějším nádorovým onemocněním mužů a na druhém místě u žen po rakovině prsu,“ uvedla MUDr. Fridrichová. Primárním cílem screeningu je prevence a časný záchyt CRC, který je chirurgicky řešitelný. Screeningové testy pomohou odhalit jak polypózu (střevní polypy jsou prekancerózní příznak), tak kolorektální karcinom.
Prim. MUDr. Vladimíra Stáhalová z Ústavu radiační onkologie FN 1. LF UK a Na Bulovce se zabývala možnostmi vyhledávání časných stadií karcinomu prostaty. Mimo jiné uvedla, že karcinom prostaty je z hlediska počtu nově diagnostikovaných nádorů u mužů na prvním místě. V roce 2007 bylo v ČR hlášeno do Národního onkologického registru 5094 nových případů. Muži, kteří jsou pravidelně testováni na prostatický specifický antigen (PSA), mají větší šanci, že nádor bude objeven v časném stadiu.
Předsedkyně Společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP MUDr. Hana Cabrnochová se věnovala očkování proti rakovině děložního hrdla. Uvedla, že očkování proti HPV je se svojí téměř 100% účinností proti onkogenním typům 16 a 18 společně s pravidelnými preventivními vyšetřeními u gynekologa hlavní metodou prevence výskytu karcinomu děložního hrdla. Věkovou kategorii 13–14 let pro očkování dívek považuje za nejvhodnější především z důvodu nejvyšší účinnosti této očkovací látky před zahájením pohlavního života.
14. 2. 2011 Zdravotnické noviny