NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Lék proti artritidě možná pomůže i při léčbě zhoubného melanomu

Výzkumníci z Východoanglické univerzity (University of East Anglia, UEA) a z Bostonské dětské nemocnice (Children's Hospital Boston) učinili zásadní objev, od kterého si slibují nový a účinný způsob léčby jednoho z nejzhoubnějších typů rakoviny.


Výsledky výzkumu byly právě publikovány v nejnovějším čísle odborného časopisu Nature (24. března 2011). Autoři článku zjistili, že leflunomid – tzn. lék, který se běžně používá při léčbě revmatoidní artritidy – potlačuje také růst zhoubného melanomu.

Melanom je zhoubný nádor, který vzniká nekontrolovaným množením pigmentotvorných kožních buněk – melanocytů. Je to nejagresivnější forma rakoviny kůže a na rozdíl od většiny ostatních typů nádorů jeho incidence (výskyt) stále roste. Jen ve Velké Británii je každoročně diagnostikováno více než 10 000 nových případů onemocnění (viz Pozn. 1). Je-li onemocnění diagnostikováno včas, lze nádor úspěšně odstranit chirurgicky; pacienti v pokročilé fázi onemocnění však mají jen velmi nízkou šanci na přežití. Ve Velké Británii na zhoubný melanom každoročně umírá zhruba 2000 lidí, neboť onemocnění se vrací i po chirurgickém odstranění pokročilého nádoru (viz Pozn. 2).

Dr. Grant Wheeler a dr. Matt Tomlison z britské UEA podrobili pečlivému zkoumání tisíce sloučenin, přičemž hledali takové, které u pulců v laboratoři ovlivnily vývoj pigmentových buněk. Tímto způsobem našli řadu látek s požadovanou vlastností, a nyní společně se svými americkými spolupracovníky z Bostonské dětské nemocnice dokázali, že leflunomid významně omezuje růst melanomu u laboratorních myší.

Když byl leflunomid aplikován v kombinaci s PLX4720 (nová slibná terapie proti melanomu, která se v současné době nachází ve fázi klinických studií), účinek byl ještě výraznější: růst nádoru se téměř úplně zastavil.

V další fázi výzkumu se vědci pustí do klinických studií, ve kterých bude zkoumán účinek leflunomidu při léčbě melanomu u lidí. Protože leflunomid je již dnes běžně používá při léčbě artritidy, obvykle zdlouhavý proces testování a schvalování léku by měl probíhat rychleji než obvykle, a nový lék proti melanomu by tak mohl být k dispozici zhruba do pěti let.

„Využití existujícího léku pro léčbu melanomu je skutečně vzrušující objev,“ potvrdil dr. Grant Wheeler, který působí jako docent buněčné a vývojové biologie na Východoanglické univerzitě. „Počet úmrtí na zhoubný melanom stále roste a lékaři zoufale potřebují nové, účinnější léky. Pevně věřím tomu, že výsledkem našeho výzkum bude nový lék proti melanomu, který v kombinaci s dalšími léčebnými postupy pomůže zastavit růst tohoto agresivního nádoru.“

Tento nový výzkum, který byl zčásti financován britskou agenturou Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC), poukazuje na výhody provádění rozsáhlých testů známých sloučenin na modelových organismech, jako je pulec žáby rodu Xenopus (česky drápatka), běžně používaný na UEA, nebo tropická rybka Danio rerio, kterou používají v Bostonské dětské nemocnici. Vědci doufají, že tímto způsobem se v budoucnosti podaří objevit řadu dalších látek, které bude možno využít při léčbě různých onemocnění.

Prvním autorem studie je dr. Richard White, který působí v Bostonské dětské nemocnici a zároveň přednáší na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity. Dr. White k výsledkům výzkumu dodal: „Rakovina je onemocnění, které je způsobeno nejen genetickými mutacemi, ale také je určováno typem buněk, ze kterých zhoubný nádor pochází. Vývoj nádorových buněk studujeme na laboratorních rybkách a pulcích, což nám umožní porozumět nejranějším změnám, které se v těchto buňkách odehrávají.“

Reference

  1. White, R. M., Cech, J. (2011). DHODH modulates transcriptional elongation in the neural crest and melanoma Nature DOI: 10.1038/nature09882

Poznámky překladatele

  1. V Česku je každoročně diagnostikováno více než 2000 nových případů onemocnění, incidence má rovněž rostoucí trend (zdroj: SVOD).
  2. V Česku je každoročně zaznamenáno přes 400 případů úmrtí na zhoubný melanom (zdroj: SVOD).

Klíčová slova: leflunomid, melanom, revmatoidní artritida

23. 3. 2011 ecancermedicalscience


Zpět