Znovu potvrzen vliv životního stylu na riziko rakoviny prsu
Vědci provedli dosud nejrozsáhlejší průzkum možných souvislostí mezi životním stylem a rizikem vzniku rakoviny prsu - a zjistili přitom, že více než 40 % případů tohoto zhoubného onemocnění by se dalo předejít, kdyby si ženy osvojily zdravější životní styl.
Jen ve Velké Británii je každoročně diagnostikováno zhruba 45 000 žen se zhoubným nádorem prsu (viz Poznámka). Výzkumníci ze Světového fondu pro výzkum rakoviny (World Cancer Research Fund, WCRF) však ukázali, že tisícům těchto případů by se dalo předejít, kdyby si ženy udržovaly zdravou hmotnost, omezily spotřebu alkoholu, věnovaly se pravidelné tělesné aktivitě a déle kojily své děti.
Vědci z Imperial College London prozkoumali výsledky 81 studií a svá zjištění doplnili ke své předchozí zprávě o prevenci nádorových onemocnění, která byla publikována v roce 2007 a opírala se o výsledky 873 studií.
Prof. Martin Wiseman, který působí jako lékařský a vědecký poradce při WCRF, dodal: "Tato studie nám poskytuje dosud nejlepší představu o tom, jak životní styl dokáže ovlivnit riziko vzniku rakoviny prsu u žen. Jinými slovy, nyní máme mnohem větší jistotu, že omezením spotřeby alkoholu, udržováním zdravé hmotnosti a pravidelným cvičením mohou ženy své riziko významně snížit." Prof. Wiseman ještě poznamenal: "Navíc je přesvědčivě dokázáno, že riziko je nižší u kojících matek, a že u kojených dětí je nižší riziko nadváhy v dospělém věku."
Na základě těchto zjištění WCRF doporučuje ženám, aby se snažily být štíhlé (avšak nemít podváhu) a věnovat se nějaké tělesné aktivitě alespoň 30 minut denně. Ženy, které pijí alkohol, by si neměly dopřávat více než jednu skleničku denně, a čerstvé maminky by měly své děti až do věku 6 měsíců výhradně kojit, než začnou do jejich stravy přidávat jiné tekutiny a příkrmy.
Ředitelka WCRF Marilyn Gentryová potvrdila, že cílem tzv. Continuous Update Project (jeden z projektů WCRF) je "poskytovat přístup k doporučením, která jsou založena na nejnovějších poznatcích vědeckého výzkumu". Marilyn Gentryová ještě podotkla: "Tento projekt je zatím na samém začátku, ale jakmile bude plně funkční, bude to znamenat, že lidé na celém světě budou mít vždy přístup k nejnovějším informacím, jak změnit svůj životní styl, aby snížili své riziko vzniku rakoviny. Věříme, že tento přístup může sehrát zásadní roli v našem boji proti rakovině."
Dr. Alison Rossová z britské organizace Cancer Research UK okomentovala výsledky studie následovně: "Tento výzkum opět potvrdil, že ženy mohou snížit své riziko rakoviny prsu, pokud si budou udržovat zdravou tělesnou hmotnost, omezí svou spotřebu alkoholu a budou fyzicky aktivní. Dodržování zdravého životního stylu sice není 100% zárukou, že žena nedostane rakovinu prsu, ale její riziko se výrazně snižuje. Navíc budou-li se ženy pravidelně účastnit mamografického screeningu a dávat si pozor na jakékoli příznaky, které by mohly signalizovat rakovinu prsu, mají mnohem vyšší šanci, že jejich případné onemocnění bude diagnostikováno v časném stadiu, kdy je léčba mnohem jednodušší a zároveň výrazně úspěšnější."
Poznámka překladatele
- V České republice je s rakovinou prsu každoročně diagnostikováno kolem 6 000 žen.
Klíčová slova: rakovina prsu, životní styl
1. 9. 2009 Cancer Research UK