Jak bude vypadat prevence rakoviny prsu v budoucnosti?
Podobně jako dnes lidé ohrožení srdeční chorobou kvůli prevenci běžně užívají statiny, budou možná jednou ženy se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu polykat preventivní léky proti tomuto zhoubnému onemocnění. K takovému závěru dospěl mezinárodní panel onkologických expertů.
V nejnovějším vydání odborného časopisu Lancet Oncology se mezinárodní panel špičkových onkologů shodl na tom, že preventivní opatření a důkladnější sledování by mělo být nabídnuto všem ženám, jejichž riziko vzniku rakoviny prsu během příštích deseti let je výrazně vyšší než u ostatní populace.
Mezi nejvýznamnější indikátory pro posouzení rizika vzniku rakoviny prsu patří denzita prsní tkáně, která je vidět na mamogramu (tzn. snímku prsu pořízeném při mamografickém vyšetření). Ženám s vyšší denzitou prsní tkáně hrozí až čtyřikrát vyšší riziko vzniku tohoto zhoubného onemocnění ve srovnání s ženami, jejichž prsní tkáň je řídká.
Tímto způsobem by bylo možno rozpoznat ženy, které jsou ve větší míře ohroženy rakovinou prsu – podobně, jako stanovením hladiny cholesterolu jsou dnes identifikováni lidé se zvýšeným rizikem srdečního onemocnění (a většinou je jim doporučeno preventivní užívání statinů).
Snížení hustoty prsní tkáně by pak mohlo svědčit o odpovědi na léčbu – podobně jako stanovením hladiny lipidů v krvi u kardiaků se zjišťuje, zda se snížilo riziko srdečního onemocnění u pacienta, který užíval statiny.
Předsedou mezinárodního panelu byl profesor Jack Cuzick, odborník na epidemiologii nádorů, který působí na Queen Mary, University of London. Prof. Cuzick vysvětlil: „Existuje řada přesvědčivých důkazů o tom, že některé léky – například tamoxifen – dokážou účinně předcházet vzniku rakoviny prsu u žen, jejichž riziko převyšuje průměr ostatní populace. Bude však potřeba správně definovat skupinu žen, které na tuto léčbu budou dobře reagovat. Tak budeme moci příslušné léky nabídnout ženám, které z nich budou mít pokud možno největší užitek, zatímco vedlejší účinky léčby budou co nejmenší.“
Prof. Cuzick pokračoval: „Zvýšená denzita prsní tkáně se řadí k významným rizikovým faktorům pro rakovinu prsu. První výsledky klinických studií naznačují, že riziko vzniku rakoviny prsu klesá v případech, kde se denzita prsní tkáně snížila účinkem tamoxifenu. Pokud se tato hypotéza potvrdí i v dlouhodobých studiích, mohli bychom zjišťováním denzity prsní tkáně identifikovat rizikové ženy, kterým bychom potom mohli nabídnout preventivní léčbu.“
Pro prevenci rakoviny prsu je zvažována celá řada léků – ať už běžně používaných v klinické praxi (např. v USA jsou schváleny tamoxifen a raloxifen), nebo nových, které se tváří slibně, ale před jejich uvedením do praxe bude ještě zapotřebí dalšího výzkumu (mezi takové léky se řadí lasofoxifen, arzoxifen a některé inhibitory aromatázy, jako je např. anastrozol a exemestan).
Velké mezinárodní studie již prokázaly, že tamoxifen až o třetinu snižuje riziko vzniku ER-pozitivního karcinomu prsu (nejběžnější typ rakoviny prsu) u žen, které jsou ve zvýšené míře ohroženy tímto onemocněním. Léčba však s sebou může přinášet nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou zejména návaly horka, krevní sraženiny, a v některých případech i nádory dělohy.
Prof. Cuzick dodal: „Ačkoli tamoxifen a raloxifen jsou v USA schváleny k užívání jako prevence rakoviny prsu u rizikových žen, víme, že ani jeden z těchto léků není masově rozšířen: jednak kvůli obavám z případných vedlejších účinků, jednak kvůli tomu, že nikdo zatím nedokáže s dostatečnou přesností odhadnout riziko vzniku rakoviny prsu. Doufáme, že v rámci rutinního mamografického screeningu v budoucnosti dokážeme u každé ženy riziko vzniku tohoto onemocnění určit, a na základě zjištěného výsledku pak každé ženě nabídneme konkrétní radu, jak může své riziko snížit – anebo bude moci začít užívat lék, který dokáže tomuto onemocnění zabránit.“
Reference
- Cuzick, J., DeCensi, A., Arun, B., Brown, P., Castiglione, M., Dunn, B., Forbes, J., Glaus, A., Howell, A., von Minckwitz, G., Vogel, V., & Zwierzina, H. (2011). Preventive therapy for breast cancer: a consensus statement The Lancet Oncology DOI: 10.1016/S1470-2045(11)70030-4
Klíčová slova: rakovina prsu, denzita prsní tkáně, prevence
28. 3. 2011 Tisková zpráva Cancer Research UK