NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Čeští onkologové budou zkoumat dědičnost rakoviny.

Odborníci z Masarykova onkologického ústavu v Brně se připojí k mezinárodnímu výzkumu genomiky nádorových buněk. Výzkum se zaměří na dědičné aspekty rakoviny. Měl by směřovat k tomu, aby lékaři mohli v budoucnu z genetické informace pacienta odhalovat, zda je náchylný k určitému nádorovému onemocnění, řekla ČTK mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.


Výzkum koordinuje Evropská organizace onkologických pracovišť (OECI), která sdružuje nejprestižnější centra pro léčbu rakoviny v Evropě. Z ČR je jejím členem jen brněnský onkologický ústav. Členové fóra se minulý týden na jednání v Janově dohodli, že ve výzkumu budou postupovat společně. Chtějí tak zlepšit metody diagnostiky. Právě včasné určení diagnózy je u nemoci podstatné. Když lékaři zhoubný nádor objeví včas, má nemocný mnohem větší šanci na vyléčení.

Brňané se budou ze společných projektů podílet na výzkumu genomiky nádorových buněk, protože k tomu mají ideální zázemí. V ústavu několik let shromažďují vzorky krve a zdravé i nemocné tkáně pacientů včetně záznamů o jejich léčbě. Unikátní databanka dnes čítá asi 3500 vzorků a každým rokem se o 500 rozrůstá. Vzorky jsou uskladněny v tekutém dusíku při teplotě minus 190 stupňů a právě hluboké podchlazení umožňuje onkologům se i po letech ke vzorkům vracet a zkoumat je pomocí nově vyvinutých metod.

"Jakmile nám z OECI pošlou aplikační podmínky, začneme na tomto projektu pracovat," řekl ředitel ústavu Rostislav Vyuzla.

Výzkum genomiky nádorových buněk není jediný, na kterém vědci onkologického ústavu pracují s kolegy ze zahraničí. Instituce spolupracuje například s prestižní americkou klinikou Mayo a nedávno navázala kontakt s národní univerzitou v Singapuru. Podle Vyzuly se špičková pracoviště na světě kvůli výzkumu spojují, protože je nesmírně drahý. Navíc může přinést lepší výsledky, když se výzkumníci pracující na podobných problémech dělí o poznatky.

26. 5. 2008 ČTK


Zpět