NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Onkologie dnes

Popsat v několika málo odstavcích pozici, úspěchy a limity onkologické péče v ČR není úkol snadný, dost možná ani splnitelný. Uvědomme si, že jde o péči, která je více či méně často poskytována téměř 450 tisícům našich spoluobčanů. Takový je střízlivý odhad prevalence všech nádorových onemocnění v ČR pro rok 2011.


Ročně diagnostikujeme téměř 75 tisíc onkologických onemocnění. Jednoduše lze tedy konstatovat, že tato oblast péče je pod velkým – a stále rostoucím – epidemiologickým tlakem. Z něj potom logicky vyplývají největší problémy v organizaci péče, zejména zajištění její včasné dostupnosti všem nemocným. Dostupností zde myslím dostupnost logistickou (pacient se dostane na správné pracoviště a je správně léčen), finanční (rostoucí ekonomické náklady onkologické péče jsou stále větším problémem) a také časovou (nic nepomůže v boji s nádory více než prevence a včasná diagnostika). Řešení těchto problémů vyžaduje výrazný mezioborový přístup, o který v rámci České onkologické společnosti ČLS JEP (ČOS) usilujeme, snad i s dílčími úspěchy.

Těšíme se z každého úspěchu

Problémů k řešení je v české onkologii jistě dostatek, neměly by však v mediálním obrazu překrýt pozitiva, kterých také není málo. V uplynulých 4–5 letech se nám jako vedení ČOS ČLS JEP podařilo dostat onkologickou péči do povědomí veřejnosti; onkologie je skloňovaným tématem ve všech typech médií. Toto je sice úspěch, který jistě napomáhá i zájmu občanů o prevenci, nicméně neměly by převažovat pouze zprávy alarmující a negativní. Tvrzení, že vše je špatně, je stejně zavádějící jako tvrzení opačné. Za obrovský úspěch považujeme každý procentický bod vydobytý na křivkách mortality a přežití pacientů, sílící prevenci i ochotu drtivé většiny odborníků se v dané oblasti dále a pozitivně angažovat. Tento příspěvek vzniká v průběhu voleb do výboru ČOS ČLS JEP. Myslím, že bych stěží mohl předložit lepší výčet aktivit, úkolů i výsledků činnosti, než je soupis uvedený ve zprávě odstupujícího výboru společnosti za uplynulé období 2007–2011. Její úvodní část zde tedy uvádím a pro další informace odkazuji na webové stránky www.linkos.cz, oficiální web ČOS ČLS JEP. Mimochodem, i tento portál lze považovat za úspěch české onkologie – úspěch o to cennější, že na jeho obsahu se podílejí desítky členů naší společnosti.

Zpráva výboru za období 2007–2011 – nejdůležitější události a aktivity

Výbor České onkologické společnosti předkládá členům společnosti krátký přehled činnosti výboru za volební období 2007–2011.

  1. Postupná realizace Národního onkologického programu (NOP).
  2. Reakreditace 13 komplexních onkologických center (KOC) a skupin na principech 4 základních kompetencí vyhodnocených výběrovým řízením. KOC mají sloužit především v oblasti nejsložitější a nejdražší péče dle obecné zásady „Kdo léčí rakovinu často, léčí ji dobře“. Vyjednávání se zdravotními pojišťovnami o způsobu financování onkologické péče včetně financování onkocenter. V návaznosti na KOC mají zásadní důležité postavení i ostatní onkologická pracoviště v regionech.
  3. Výbor podporoval rozvoj a prestiž Národního onkologického registru (NOR), zasadil se o zavádění elektronické hlášenky, spoluvytvářel odborný dohled na NOR.
  4. V souvislosti s NOR došlo v uplynulém funkčním období k zásadním inovacím, především byl činností jedné z odborných sekcí ČOS vyvinut nový informační systém umožňující predikce léčebné zátěže u většiny onkologických diagnóz. Výstupy systému jsou každoročně publikovány a jsou nezbytným podkladem pro jednání s plátci zdravotní péče.
  5. Každoroční jednání s plátci zdravotní péče začala být ze strany zástupců ČOS připravována jako racionální a daty podložená zpráva mapující vývoj léčebné zátěže i dosahované výsledky. K tomu vedle zpracování dat NOR zásadně přispívají i data z klinických registrů ČOS, ze kterých jsou nově extrahována i data pro analýzu nákladové efektivnosti léčby.
  6. Trvalá byla aktivita výboru v oblasti financování onkologické péče v ČR, byly podporovány racionální přístupy k léčbě založené na zásadách zastávajících farmakoekonomické a současně etické principy a přístupy. Probíhala intenzivní spolupráce s institucemi jako MZ ČR, ÚZIS, ČLK, SÚKL, zdravotní pojišťovny. Výbor ČOS se stal aktivním účastníkem těchto jednání předkládajícím návrhy řešení situace v hrazení onkologické péče.
  7. Výbor podporoval rozvoj screeningových onkologických programů.
  8. Byly pořádané pravidelné tiskové konference o činnosti výboru a především o problémech onkologické péče v ČR.
  9. Pokračovalo vydávání „Zásad cytostatické léčby maligních onemocnění“ ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami a MZ, tyto zásady jsou každoročně aktualizovány a slouží jako podklad k provádění racionální a etické onkologické péče dle zásady „správná léčba správnému pacientovi“. Tato publikace vyšla již podvanácté.
  10. Pokračovalo využívání analytického informačního systému SVOD (www.svod.cz) ve spolupráci s Institutem biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity. Za pomoci tohoto institutu se rozvíjely i další aktivity, jako je například projekt CZ-ONCO(Q) zaměřený na kritické hodnocení výsledků onkologické péče, modelování přežití apod. Významným a pokračujícím projektem je vývoj elektronické knihovny chemoterapeutických režimů – DIOS (http://dios.registry.cz).
  11. Ve spolupráci s vedením České urologické společnosti byl vytvořen a publikován nový portál zaměřený na informační agendu o urologických malignitách: www.uroweb.cz
  12. Portál ČOS www.linkos.cz poskytuje velmi komplexní informace a služby onkologům, pacientům a jejich blízkým. Strmým způsobem rostla i jeho návštěvnost. Průběžně byla doplňována a zpřesňována struktura sítě členů ČOS.
  13. Byly aktivovány stávající sekce ČOS a některé nové byly založeny. V současné době funguje sekce chirurgická, urologická, pneumologická, dermatologická, sekce genetiky, pediatrická, psychoonkologická, sekce diagnostické a preventivní onkologie, farmakoekonomická a sekce epidemiologie nádorů a zdravotnické informatiky. Poslední dvě jmenované sekce byly v uplynulém funkčním období vytvořeny nově.
  14. Výbor ČOS velmi dobře spolupracoval s výborem Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP, Českou chirurgickou, Českou urologickou, Českou gastroenterologickou i dalšími společnostmi.
  15. V uplynulém období se postupně dařilo zlepšovat propagaci pozice a výsledků české onkologie v zahraničí. V roce 2009 vyšla studie OECD „Health at a Glance“, která potvrdila významné zlepšování přežití onkologických pacientů v ČR. K zahraniční propagaci také významně přispěla publikace Dušek et al.: „Czech Cancer Care in Numbers“ (Grada, 2009).
  16. Výbor podporoval vydávání časopisu Klinická onkologie a jeho distribuci členům ČOS. Časopis dostal novou podobu a usiluje o získání Impakt faktoru.
  17. Pokračovala spolupráce s praktickými lékaři především v oblasti onkoprevence včasné diagnostiky onkologických onemocnění a screeningů.
  18. Výbor morálně i finančně podporoval protikuřáckou kampaň v České republice, zasazoval se o správnou formulaci protikuřáckého zákona.
  19. Výbor průběžně zaujímal stanoviska nebo vytvářel iniciativy v řadě oblastí, například k radioterapeutické péči v ČR, grantovým programům, vyjadřoval se k postgraduálnímu vzdělávání, jehož legislativní formu považoval za nepřijatelnou, k akreditacím školicích pracovišť, k lázeňské péči, změně pracovní neschopnosti a rehabilitaci onkologicky nemocných, poskytoval záštity odborným konferencím, projektům, zaujímal stanoviska k odborným časopisům.
  20. Výbor podporoval rozvoj paliativní medicíny u nás s ohledem na potřeby onkologicky nemocných, úzce spolupracoval s Českou společností paliativní medicíny ČLS JEP.
  21. Výbor prosazoval změny v sazebníku výkonů týkající se onkologické péče.
  22. Výbor inicioval návrhy na udílení různých cen za nejlepší publikace v oblasti onkologie.
  23. Výbor spolupracoval s ostatními odbornými společnostmi, v jejichž náplni je prevence, diagnostika a léčba nádorů.
  24. Výbor spolupracoval s WHO, ESMO, EORTC, UICC i dalšími mezinárodními organizacemi.
  25. Výbor aktivně spolupracoval s řadou pacientských organizací.
  26. Pravidelně 2x ročně se scházelo Fórum onkologů (výbor ČOS, vedoucí KOC, zástupci plátců péče a MZ ČR).
  27. Zásadním způsobem se rozšířila členská základna ČOS, v současné době má společnost téměř 800 členů.
  28. Výbor za všech okolností hájil zájmy onkologických pacientů. 29. Zpráva Revizní komise ČOS za celé volební období: „Ve zmíněném období veškerá činnost výboru probíhala v souladu se Stanovami ČLS JEP.“ Další popis důležitých aktivit a událostí v průběhu volebního období najdete ve zprávě výboru ČOS ČLS JEP na portálu www.linkos.cz.

Klíčová slova: Česká onkologická společnost (ČOS), přehled činnosti Výboru ČOS v období 2007-2011

11. 4. 2011 prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. (Zdravotnické noviny)


Zpět