Lék z mořské houby možná prodlouží přežití pacientek s pokročilým stadiem karcinomu prsu
Britští vědci testují nový lék, který je založen na přírodním výtažku z mořské houby. Tato látka možná pomůže prodloužit život žen, u nichž byla diagnostikována rakovina prsu v pokročilém stadiu.
Výzkumný tým z University of Leeds a St James's Institute of Oncology nedávno uskutečnil mezinárodní klinickou studii nového chemoterapeutika zvaného eribulinmesylát.
Tento lék je založen na přírodní látce z mořské houby Halichondria okadai a funguje jako „inhibitor dynamiky mikrotubulů“, který u rakovinných buněk ovlivňuje schopnost jejich dělení.
Klinické studie nazvané EMBRACE se účastnilo 762 pacientek s pokročilým stadiem rakoviny prsu, kterým byl podáván buď eribulin, nebo standardní protinádorová léčba.
Všechny pacientky již předtím podstoupily intenzivní léčbu standardními postupy, ale jejich onemocnění recidivovalo nebo metastázovalo do jiných částí těla.
Autoři studie prezentovali své výsledky na výroční konferenci Americké společnosti klinické onkologie (ASCO), kde uvedli, že průměrné přežití bylo v průměru o 25 % delší u žen, které braly eribulinmesylát.
Ženy, které braly nový lék, žily v průměru 13,1 měsíce, zatímco ty, kterým byla podávána tradiční chemoterapie, přežily průměrně 10,7 měsíce od diagnózy. Lék byl navíc ve většině případů dobře snášen.
Vedoucím výzkumného týmu byl profesor Christopher Twelves, který uvedl: „Zatím fakticky neexistuje standardní léčba pro ženy s takto pokročilým stadiem rakoviny prsu. U těchto žen, které už vyčerpaly všechny možnosti obecně uznávané léčby, jsou to slibné výsledky. Eribulin se tak možná stane novou účinnou léčbou pro pacientky s pozdním stadiem metastatického karcinomu prsu.“
Nový lék zatím není k dispozici pro využití v každodenní klinické praxi a čeká na schválení příslušnými lékovými agenturami v Evropské unii, v USA a v Japonsku.
Dr. Eric Winer je výzkumník z Harvardu, který se na studii EMBRACE nepodílel. Poznamenal však, že počet nových chemoterapeutik bude zřejmě v budoucnosti omezen, neboť tento přístup je postupně nahrazován metodami cílené léčby. „Jinými slovy, tento lék může být jedním z posledních nově vyvíjených chemoterapeutik, které v budoucnosti možná bude představovat další léčebnou alternativu v kombinaci s cílenou terapií,“ dodal dr. Winer.
Dr. Laura Bellová z britské organizace Cancer Research UK ještě podotkla: „Jedná se o první studii, která přinesla nezvratné důkazy o tom, že lze poměrně úspěšně léčit ženy s recidivou karcinomu prsu – navzdory tomu, že v minulosti byly již několikrát léčeny.“
Reference
- Twelves, C et al. A phase III study (EMBRACE) of eribulin mesylate versus treatment of physician's choice in patients with locally recurrent or metastatic breast cancer previously treated with an anthracycline and a taxane. Journal of Clinical Oncology 2010 (28), no. 18_suppl. doi: 10.1200/jco.2010.28.18_suppl.cra1004
Klíčová slova: eribulinmesylát, rakovina prsu
11. 6. 2010 Cancer Research UK