NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Lékaři umí léčit rakovinu čím dál lépe.

Čeští lékaři jsou dnes v léčbě rakoviny úspěšnější než kdykoli předtím. Zásluhu na tom mají nové a velmi účinné léky, nové přístroje, ale i speciální preventivní programy, které se v Česku rozběhly před několika lety.


Plyne to ze statistik, které včera na konferenci o léčbě rakoviny zveřejnili čeští onkologové. Zatímco počet lidí, kteří onemocní rakovinou nebo se z ní vyléčí, roste v posledních letech o pět procent, pacientů, kteří na tuto zákeřnou chorobu umírají, je pořád zhruba stejně - kolem 27 tisíc za rok. U některých druhů rakoviny tedy počet zemřelých klesá.

Desítky zachráněných

Dobře to ukazují nejnovější výsledky, které včera na konferenci o kvalitě léčby rakoviny zveřejnil přednosta onkologické kliniky ve FN Ostrava David Feltl. Ten spolu s kolegy v posledních dvou letech výrazně snížil procento zemřelých na nádory hlavy a krku. Zatímco v letech 2004 až 2005 zemřelo 38 procent lidí, loni a předloni klesl počet zemřelých na 13 procent. Díky tomu zachránili ostravští doktoři život 80 lidem. Ostravským doktorům v tom nepomohl nějaký zázračný lék, „jen“ začali používat nejnovější poznatky lékařské vědy o správném ozařování pacientů. „Počet přeživších pacientů jsme zvýšili hlavně díky lepší radioterapii. Začali jsme pacienty ozařovat vyšší dávkou, ale kratší čas. Navíc jsme je ozařovali i mimo nádor. Tato léčba je intenzivnější a pacienti z ní profitují,“ řekl včera David Feltl.

Velký pokrok přitom udělali lékaři i v léčbě dalších nádorů. Hlavně díky tomu, že čeští pacienti dostávají ve specializovaných centrech stejnou péči jako lidé v západní Evropě. „Pokud srovnáme kvalitu onkologie dnes a před 20 lety, je to extrémní rozdíl. Tehdy jsme třeba nemohli vyléčit rakovinu varlat, dnes je to opravdu ve velkém procentu vyléčitelné onemocnění. Totéž platí i pro léčbu nádorů na uzlinách,“ upozorňuje šéf Kliniky komplexní onkologické péče v Masarykově onkologickém ústavu Rostislav Vyzula.

Mnohem větší šanci na přežití mají například i pacientky trpící rakovinou prsu, která je u žen zdaleka nejčastější. „Ženy dnes mají u rakoviny prsu o 30 procent vyšší naději na přežití než před 20 lety,“ dodává Rostislav Vyzula. Je to hlavně kvůli tomu, že se před několika lety v Česku rozběhl pro ženy od 45 do 69 program bezplatné prevence rakoviny prsu. „Od roku 2002, kdy preventivní program začal, pozorujeme prudký nárůst časného stadia rakoviny prsu, což je vyléčitelné stadium. Díky prevenci ročně zachráníme dva tisíce žen,“ dodává Vyzula.

Včasná léčba, větší šance

U léčby rakoviny totiž platí velmi jednoduché, ale obrovsky důležité pravidlo: Čím dřív lékaři jakýkoli druh rakoviny odhalí, tím větší mají lidé šanci přežít. Pokud se například přijde pacient léčit s rakovinou tlustého střeva a konečníku včas, má 82procentní šanci, že přežije pět let. Pokud ale přijde až ve čtvrtém stadiu rakoviny, tak jsou jeho šance pětkrát menší. Jenže právě s rakovinou tlustého střeva a konečníku, která je u českých mužů nejčastější nádorovou nemocí, přichází víc než polovina lidí k lékaři pozdě. A podobné je to - kromě léčby rakoviny prsu - i u ostatních nádorů. „Stále u nás bohužel máme vysoký podíl pacientů, u kterých zjistíme nádor až v pokročilém stadiu,“ potvrzuje šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Počet včas odhalených nádorů tlustého střeva a konečníku by se mohl zvýšit už od Nového roku, kdy začne VZP platit lidem nad 55 kolonoskopické vyšetření. „Pacient, který se pomocí kolonoskopie dozví, že je zdravý, se nemusí 10 let bát, že by dostal rakovinu tlustého střeva a konečníku,“ dodává Vorlíček. Už dnes tohle ne zcela populární vyšetření nabízejí některé menší pojišťovny.

2. 10. 2008 Hospodářské noviny


Zpět