Je tu nový lék na rakovinu kůže, lepší než chemoterapie
Farmaceutická společnost Roche vyvinula nový lék na melanom kůže, který má velmi slibné výsledky. Testy ukazují, že pacienti, kterým byl podáván preparát vemurafenib, měli o 63 procent vyšší naději, že budou žít déle než ti, kteří byli léčeni tradiční chemoterapií.
Vemurafenib je určen pacientům s mutací genu BRAF, kteří trpí metastázujícím maligním melanomem. Aktivující mutace genu BRAF, který se podílí na řízení růstu buněk, mohou vést k nekontrolovanému buněčnému bujení a k vývoji zhoubného nádoru. Tato situace přitom nastává zhruba u poloviny všech melanomů.
Pokročilý melanom je nejagresivnější formou kožního nádoru s nejvyšší úmrtností. Pacienti s metastázujícím melanomem obvykle přežívají jen velmi krátkou dobu, řádově pouze několik měsíců.
Společnost Roche představila výsledky testů vemurafenibu na nedělní konferenci Americké klinické onkologické společnosti v Chicagu. Lék byl zkoušen na 675 pacientech, kteří měli do té doby neléčené a neoperovatelné poslední stádium metastázujícího melanomu s mutací BRAF.
Po léčení trvajícím v průměru tři měsíce hrozilo pacientům, kterým byl podáván vemurafenib, o 63 procent nižší riziko úmrtí než těm, kteří podstoupili chemoterapii dacarbazinem, cytostatikem, jež v současnosti představuje standardní lék proti této formě rakoviny. Vemurafenib snížil dále ve srovnání s dacarbazinem u testovaných pacientů pravděpodobnost rizika dalšího rozvoje nádorů o 74 procent. Téměř u poloviny z nich začal tumor ustupovat, zatímco u pacientů léčených dacarbazinem se podobný pozitivní efekt dostavil pouze u 5,5 procenta případů.
Již druhý nový lék
Firma Roche očekává, že americké a evropské úřady do konce roku schválí používání vemurafenibu. Analytici předpokládají, že do roku 2015 by prodej tohoto nového léku mohl dosáhnout ročního obratu ve výši 452 milionů dolarů.
Vemurafenib je letos již druhý nový preparát, který prodlužuje život pacientům trpícím melanomem. Už letos v březnu byl schválen jiný nový lék s obchodním názvem Yervoy, který vyvinula společnost Bristol-Myers. Jeho testy, také prezentované v Chicagu, ukazují, že i Yervoy prodlužuje v kombinaci s dacarbazinem život lidem, u nichž byl nově diagnostikován metastázující melanom.
Společnosti Bristol-Meyers a Roche již oznámily, že budou spolupracovat na dalším výzkumu, který má určit, jaké výsledky by mělo kombinované podávání léků Yervoy a vemurafenib přinést pacientům trpícím melanomem.
Podle Americké onkologické společnosti je každý rok ve Spojených státech diagnostikováno 70 000 nových případů melanomu a ve světě 160 000.
Klíčová slova: vemurafenib, melanom
5. 6. 2011 aktualne.cz