NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

WHO zařadila mobilní telefony mezi potenciálně rakovinotvorné činitele

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) – jedna ze specializovaných agentur Světové zdravotnické organizace (WHO) – zařadila radiofrekvenční elektromagnetická pole mezi činitele potenciálně karcinogenní pro člověka. Rozhodla tak na základě zvýšeného rizika vzniku gliomu (jednoho typu zhoubného nádoru mozku) (1), které je spojováno s užíváním bezdrátových telefonů.


Během posledních několika let rostou obavy, že všudypřítomná radiofrekvenční elektromagnetická pole, která jsou produkována například bezdrátovými telekomunikačními zařízeními, mohou mít negativní dopad na zdraví člověka. Odhaduje se, že na celém světě je užíváno zhruba 5 miliard mobilních telefonů.

Ve dnech 24.–31. května 2011 se v sídle IARC ve francouzském Lyonu sešla pracovní skupina (Working Group) 31 vědců ze 14 zemí, aby posoudila potenciální karcinogenní riziko, které pro člověka představuje přítomnost radiofrekvenčních elektromagnetických polí.

Závěry této pracovní skupiny budou publikovány ve Svazku 102 (Volume 102) v řadě Monografií IARC (IARC Monographs), který se tak stane pátým dílem této řady zabývající se vlivem fyzikálních činitelů na kancerogenezi: již dříve byl publikován Svazek 55 o slunečním záření, Svazek 75 a Svazek 78 o ionizujícím záření (RTG paprsky, gama paprsky, neutrony, radionuklidy) a Svazek 80 o neionizujícím záření (elektromagnetická pole o extrémně nízké frekvenci).

Pracovní skupina IARC diskutovala o tom, zda expozice člověka radiofrekvenčním elektromagnetickým polím může v dlouhodobé perspektivě způsobovat zdravotní problémy – a zvláštní důraz byl kladen právě na zvýšené riziko vzniku nádorových onemocnění. Odpověď na tuto otázku je důležitá pro veřejné zdraví, zvláště pak pro uživatele mobilních telefonů, neboť již dnes je jich obrovské množství a jejich počet neustále roste, zvláště pak mezi mládeží a dětmi.

Klasifikace karcinogenity látek
podle IARC

Skupina 1: karcinogenní pro člověka
Skupina 2A: pravděpodobně karcinogenní pro člověka
Skupina 2B: potenciálně karcinogenní pro člověka
Skupina 3: neklasifikovatelné co se týče karcinogenity pro člověka
Skupina 4: pravděpodobně nekarcinogenní pro člověka

Bližší informace na webu IARC (v angličtině)

Pracovní skupina IARC prodiskutovala a zhodnotila dostupnou literaturu o expozici následujícím typům radiofrekvenčního elektromagnetického záření:

  • profesní expozice radarovému a mikrovlnnému záření;
  • environmentální expozice související s přenosem signálů pro rádio, televizi a bezdrátovou komunikaci;
  • osobní expozice související s užíváním bezdrátových telefonů.

Mezinárodní tým odborníků se pokoušel vyřešit komplexní problém, který spočíval ve zhodnocení dostupných údajů o expozici radiofrekvenčnímu elektromagnetickému záření, údajů ze studií zhoubných nádorů u onkologických pacientů i u experimentálních zvířat, mechanistických a dalších relevantních údajů.

Důkazy byly podrobeny kritickému přezkoumání a celkově byly vyhodnoceny jako omezené (2), co se týče uživatelů bezdrátových telefonů a jejich rizika gliomu a vestibulárního schwannomu, a jako nedostatečné (3), co se týče závěrů o ostatních typech zhoubných nádorů. Jako nedostatečné byly vyhodnoceny i důkazy o profesní a environmentální expozici výše uvedeným typům elektromagnetického záření. Pracovní skupina IARC nevyjádřila riziko kvantitativně; jedna dřívější studie zaměřená na užívání mobilních telefonů (trvající do roku 2004) však poukazovala na riziko vzniku gliomu zvýšené až o 40 % ve skupině nejaktivnějších uživatelů (udávaný průměr činil 30 minut denně po dobu 10 let).

Dr. Jonathan Samet, který působí na americké University of Southern California a je předsedou pracovní skupiny IARC, uvedl, že „ačkoli důkazy se hromadí i nadále, již nyní jsou dostatečně silné na to, abychom mohli vyvodit příslušný závěr a radiofrekvenční elektromagnetické záření zařadit do skupiny 2B (skupina činitelů potenciálně karcinogenních pro člověka). Náš závěr je takový, že možná existuje zvýšené riziko, a proto musíme bedlivě sledovat případnou souvislost mezi užíváním mobilních telefonů a rizikem vzniku zhoubných nádorů.“

IARC

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) je součástí Světové zdravotnické organizace (WHO). Jejím posláním je koordinovat a uskutečňovat výzkum příčin rakoviny u člověka, mechanismy karcinogeneze, a rozvíjet vědecké strategie pro boj s rakovinou. IARC se zabývá epidemiologickými i laboratorními výzkumy a šíří vědecké informace prostřednictvím publikací, setkání, kurzů a vědeckých pobytů.

Christopher Wild, ředitel IARC, k závěrům pracovní skupiny poznamenal: „S ohledem na případné důsledky zařazení zmiňovaného záření do skupiny B2 na veřejné zdraví je nezbytné, aby se uskutečnil další výzkum dlouhodobého a intenzivního užívání mobilních telefonů. Dokud nebudeme mít věrohodné informace, lidé by se měli držet pragmatických opatření, která sníží jejich expozici elektromagnetickému záření: například mohou častěji využívat hands-free zařízení nebo posílat textové zprávy.“

Pracovní skupina IARC vzala v úvahu stovky vědeckých článků; jejich kompletní seznam bude uveden v připravované Monografii. Zde je třeba poznamenat, že pracovní skupině bylo zpřístupněno i několik vědeckých článků (4) vycházejících z tzv. Interphone study, které byly teprve nedávno přijaty do tisku, a jejich závěry byly rovněž zohledněny.

Zkrácená verze zprávy, která shrnuje hlavní závěry pracovní skupiny IARC a zhodnocení karcinogenního rizika vyplývajícího z přítomnosti radiofrekvenčních elektromagnetických polí (kam patří i užívání mobilních telefonů), bude publikována v připravovaném vydání odborného časopisu The Lancet Oncology, které vyjde 1. července 2011.

Poznámky

  1. V roce 2008 bylo na celém světě diagnostikováno celkem 237 913 nových případů zhoubných nádorů mozku (všechny typy dohromady). Gliomy tvoří zhruba 2/3 těchto případů. Zdroj: Globocan 2008
  2. Omezený důkaz rakovinotvornosti: Mezi expozicí danému činiteli a zhoubným bujením byla pozorována souvislost, kterou sice pracovní skupina IARC považuje za věrohodnou příčinnou souvislost, ale s dostatečnou jistotou nemohla být vyloučena náhoda, zkreslení nebo zavádějící faktor.
  3. Nedostatečný důkaz rakovinotvornosti: Dostupné studie nejsou dostatečně kvalitní, konzistentní nebo statisticky významné na to, aby se dal vyvodit závěr o existenci či neexistenci příčinné souvislosti mezi expozicí danému činiteli a zhoubným bujením, anebo nejsou k dispozici údaje o zhoubném bujení u lidí.
  4. a. 'Acoustic neuroma risk in relation to mobile telephone use: results of the INTERPHONE international case-control study' (the Interphone Study Group, in Cancer Epidemiology, in press)
    b. 'Estimation of RF energy absorbed in the brain from mobile phones in the Interphone study' (Cardis et al., Occupational and Environmental Medicine, in press)
    c. 'Risk of brain tumours in relation to estimated RF dose from mobile phones – results from five Interphone countries' (Cardis et al., Occupational and Environmental Medicine, in press)
    d. 'Location of Gliomas in Relation to Mobile Telephone Use: A Case‐Case and Case‐Specular Analysis' (American Journal of Epidemiology, May 24, 2011. [Epub ahead of print].

Reference

  1. Tisková zpráva IARC č. 208: IARC classifies radiofrequency electromagnetic fields as possibly carcinogenic to humans (31.5.2011)

 

Klíčová slova: Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, potenciálně karcinogenní činitele, mobilní telefony

31. 5. 2011 Tisková zpráva Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC)


Zpět