Mladí Češi si hrají bosou nohou s chřestýšem rakoviny
Jako by si hráli s chřestýšem bosou nohou – tak vypadá životní styl českých středoškoláků z pohledu prevence onkologických onemocnění. Pokud jej nezmění, každý třetí mladý Čech dříve nebo později dostane rakovinu a každý čtvrtý na ni zemře.
Potvrzuje to průzkum, při kterém 550 studentů z gymnázií, průmyslovek a středních odborných škol z celé ČR vyplňovalo dotazník, který člověku ukáže, jak velké je jeho osobní riziko onkologického onemocnění. Skóre více než 70 bodů, které představuje vysoké riziko onemocnění a úmrtí, dosáhlo 25 % ze všech účastníků průzkumu.
Hlavními riziky, jimž se mladí Češi ve věku 15 až 18 let dobrovolně vystavují, jsou kouření, konzumace tučných jídel a s ní spojená obezita, pravidelné pití alkoholu a podceňování ochrany kůže před slunečním zářením. Průzkum ukázal, že pravidelně kouří 28 % středoškoláků, každý pátý chlapec a každá dvacátá dívka mají nadváhu, osm z deseti se v dosavadním životě nejméně jednou spálili na sluníčku tak, že se jim sloupala kůže, čtyři z pěti středoškoláků jí dvakrát týdně uzeniny nebo smažená jídla, téměř každý druhý vypije za týden dvě až tři piva nebo stejný počet „panáků“ či skoro půl litru vína.
Kouření je přitom jednoznačně největším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny plic, tučná strava s přebytkem živočišných bílkovin, nedostatkem zeleniny a ovoce a nadměrným holdováním alkoholu jsou hlavní příčinou toho, že Češi jsou mistry světa v rakovině tlustého střeva a podceňování ochrany před UV zářením stojí za raketovým růstem výskytu zhoubných kožních nádorů v posledních letech.
Více než jedna třetina dotázaných dívek uvedla, že nepoužívají při pohlavním styku prezervativ, čímž se vystavují riziku infekce viry způsobujícími rakovinu děložního čípku, která ročně v Česku zabije více než 600 žen.
„Výsledky tohoto průzkumu jsou velice znepokojující a měly by být zveřejněny nejen v odborném tisku, ale hlavně mezi samotnými studenty a učni“ říká ředitel Masarykova onkologického ústavu a předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.
Průzkum se uskutečnil v rámci osvětové akce Rakovina není náhoda, která s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny probíhá od začátku roku ve středních školách a učilištích v celé ČR a jíž se dosud zúčastnilo téměř 3000 studentů a učňů.
Klíčová slova: středoškoláci, onkologická prevence
28. 7. 2011 Tiskovky.info