NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Očkovací látka proti TBC možná jednou pomůže v léčbě rakoviny

Vědci objevili potenciální nový mechanismus, jak stimulovat přirozenou schopnost lidského těla bránit se rakovině. Spoléhají přitom na běžně užívanou vakcínu proti tuberkulóze, která je označována zkratkou BCG.


Na výzkumu se mj. podíleli dr. Wai Liu a prof. Angus Dalgleish, kteří působí na britské St George's, University of London. Podle jejich slov tato nová studie naznačuje mechanismus, jakým by vakcíny mohly posílit protinádorové působení dnešních léčebných metod.

Oba experti však jedním dechem dodávají, že výzkum je teprve v počáteční fázi, a že bude potřeba uskutečnit ještě celou řadu experimentů a klinických studií, než budou nové poznatky uvedeny do běžné klinické praxe.

V laboratorním experimentu, který byl prováděn s lidskými nádorovými buňkami odebranými z těla pacienta, vědci prokázali, že malé množství BCG dokáže stimulovat bílé krvinky k produkci chemických látek označovaných jako cytokiny. U rakovinných buněk „označkovaných“ cytokiny je daleko vyšší pravděpodobnost, že budou objeveny a zničeny imunitním systémem lidského těla.

„Je známo, že rakovinné buňky se "maskují" a navenek se tváří jako zdravé buňky. To znamená, že lidský imunitní systém nedokáže vyhodnotit rakovinné buňky jako nebezpečné, a proto se onemocnění může šířit dál do organismu,“ vysvětlil dr. Wai Liu, který je prvním autorem studie. „Naše studie ukázala, že i malé množství BCG – zhruba tolik, kolik je podáváno při očkování proti TBC – může napomoci imunitnímu systému, aby nádorové buňky rozpoznal jako "cizí". Imunitní systém pak na tyto buňky zaútočí stejným způsobem, jakým by se vypořádal s běžnou infekcí.“

Cytokiny, které jsou v organismu produkovány po vakcinaci proti BCG, vyvolají řetězec událostí: nejprve je zhoubný nádor napaden a přinucen, aby odložil svou "kamufláž". Další události již mají rychlý spád: imunitní systém si povšimne rakovinných buněk a bílé krvinky dostanou jasný cíl útoku.

Vědci testovali BCG injekci na lidských buňkách odebraných ze zhoubných nádorů plic, prsu, tlustého střeva, slinivky a kůže. Ukázalo se, že ke zlepšení "odhalitelnosti" rakovinných buněk pro imunitní systém došlo u tří typů rakoviny: plic, prsu a tlustého střeva. V rámci možností laboratorních podmínek pak byly nádorové buňky se zhoršenou "kamufláží" úspěšně napadeny bílými krvinkami, které je následně zneškodnily.

Vědeckých poznatků o užívání léků, které stimulují přirozenou obranu lidského těla proti rakovině, neustále přibývá. Autoři právě publikované studie věří, že jejich poznatky budou dalším důkazem toho, že v budoucnu by tato léčebná metoda mohla představovat jednu z možností pro onkologické pacienty, a že bude možné využít ji v kombinaci s již existující onkologickou léčbou.

„Využití imunitního systému pacienta představuje poměrně nový způsob myšlení ve vývoji protinádorové léčby, a vědci neustále hromadí další poznatky na toto téma. Pokud se ukáže, že je námi navržený mechanismus použitelný, dala by se tato metoda kombinovat s již existujícími léčebnými postupy. Další přínos pro pacienty by mohl spočívat v tom, že by nemuseli užívat takové množství léků jako dosud, a proto by ani vedlejší účinky nemusely být tak závažné a pacienti by se po léčbě zotavili rychleji,“ vysvětlil dr. Liu.

„Nicméně nyní jsme v rané fázi výzkumu: zatím jsme analyzovali pouze reakci lidských krvinek mimo tělo pacienta. Proto bude zapotřebí učinit ještě celou řadu experimentů, než budou tyto poznatky případně využitelné v klinické praxi. V další fázi se zaměříme na vývoj vhodné látky pro použití v klinických studiích,“ uvedl závěrem dr. Liu.

Reference

  1. Liu, W. M., Fowler, D. W., et al. (2011). Supernatants from lymphocytes stimulated with Bacillus Calmette-Guerin can modify the antigenicity of tumours and stimulate allogeneic T-cell responses British Journal of Cancer DOI: 10.1038/bjc.2011.306

Klíčová slova: BCG, protinádorová vakcína, imunoterapie, cytokiny

16. 8. 2011 ecancermedicalscience


Zpět