NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Zapalujete si první cigaretu brzy po ránu? Zbytečně riskujete!

Autoři dvou nových studií konstatují, že kuřáci, kteří si zapálí svou první ranní cigaretu těsně po probuzení, jsou více ohroženi vznikem rakoviny plic a zhoubných nádorů hlavy a krku než ti, kteří si zapálí až s delším časovým odstupem. Tyto závěry prý možná pomohou vytipovat skupinu kuřáků se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny. Na silně závislé kuřáky by se podle autorů výzkumu měly zaměřit i odvykací programy.


Je notoricky známo, že kouření zvyšuje pravděpodobnost vzniku různých typů rakoviny. Proč ale rakovinou neonemocní všichni kuřáci? Dr. Joshua Muscat z Penn State College of Medicine v pensylvánském městě Hershey (USA) se spolu se svými kolegy pokoušel zjistit, zda závislost na nikotinu – vyjádřená nutkáním zapálit si první cigaretu ihned po probuzení – ovlivňuje riziko vzniku rakovinu plic a zhoubných nádorů hlavy a krku, a to nezávisle na denním počtu vykouřených cigaret a na tom, jak dlouho již kuřák holduje svému zlozvyku.

Do studie zabývající se analýzou rakoviny plic bylo zahrnuto 4775 kuřáků s rakovinou plic a 2835 kuřáků bez tohoto onemocnění. Účastníci studie byli rozděleni do tří skupin – podle toho, zda si první cigaretu zapálili od okamžiku probuzení do půlhodiny (skupina A), do hodiny (skupina B), nebo více než po hodině (skupina C). Ve srovnání se skupinou C měla skupina B 1,31krát vyšší riziko vzniku rakoviny plic, a u skupiny A bylo toto riziko 1,79krát vyšší.

Do studie zabývající se analýzou rakoviny hlavy a krku bylo zahrnuto 1055 kuřáků s tímto onemocněním a 2835 kuřáků bez něj. Účastníci studie byli i zde rozděleni do skupin A, B a C podle stejných kritérií jako u analýzy rakoviny plic. Ve srovnání se skupinou C měla skupina B 1,42krát vyšší riziko vzniku zhoubných nádorů hlavy a krku, a u skupiny A bylo toto riziko 1,59krát vyšší.

Výsledky poukazují na to, že nutkání zapálit si první cigaretu hned po probuzení zvyšuje u kuřáků riziko vzniku zhoubného nádoru. „Tato skupina kuřáků má v těle vyšší hladinu nikotinu a možná i dalších tabákových toxinů, a zřejmě jsou na nikotinu závislejší než kuřáci, kteří svou první cigaretu odloží až na později,“ uvedl dr. Muscat. „Silnější závislost na nikotinu je možná dána kombinaci genetických a osobních faktorů.“

Autoři výzkumu se domnívají, že na skupinu těžce závislých kuřáků, kteří si zapalují svou první cigaretu téměř okamžitě po probuzení, by se měly zaměřit cílené programy na odvykání kouření, neboť tito lidé jsou ohroženi rakovinou ve vyšší míře. Odvykací programy zaměřené na skupinu těžce závislých kuřáků by podle autorů studie mohly omezit jak negativní dopad kouření na zdraví těchto lidí, tak náklady spojené s pozdější léčbou.

Reference

  1. Muscat, J.E., Ahn, K., Richie, J.P. Jr., Stellman, S.D. (2011). Nicotine dependence phenotype and lung cancer risk Cancer DOI: 10.1002/cncr.26236
  2. Muscat, J.E., Ahn, K., Richie, J.P. Jr., Stellman, S.D. (2011). Nicotine dependence phenotype, time to first cigarette, and risk of head and neck cancer Cancer DOI: 10.1002/cncr.26235

Klíčová slova: kuřácké návyky, rakovina plic, nádory hlavy a krku

8. 8. 2011 Tisková zpráva časopisu Cancer


Zpět