Incidence nádorových onemocnění stoupá
Každým rokem je v České republice diagnostikováno 71 tisíc nových onkologických pacientů. I když je neustále vzestupný trend incidence nádorových onemocnění s pravidelným (v průměru 2,5procentním) nárůstem, mortalita díky efektivitě aktuálně dostupných diagnosticko-léčebných metod stagnuje.
Narůstající incidence nádorových onemocnění je závažným socioekonomickým problémem. Onkologická léčba využívající různé léčebné metody (cytostatika, biologickou léčbu, radioterapii, apod.) je obecně považována za nákladnou. Průměrný věk onkologických pacientů v době stanovení diagnózy (49 let u mužů a 51 let u žen) přitom dokládá, že toto onemocnění postihuje pacienty na vrcholu produktivního věku. Přestože se většina pacientů s příznivou onkologickou diagnózou s ohledem na časnou diagnostiku či výraznou efektivitu onkologické léčby při daném typu nádoru vrací do běžného života v intervalu šest až dvanáct měsíců, stále existuje velká část nemocných doživotně invalidizovaných. Vzhledem k těmto skutečnostem je nutné udělat maximum pro primární a sekundární prevenci, která z velké části záleží na jednotlivých občanech.
Individualizované onkologické prohlídky
Jednou z možností jsou individualizované onkologické prohlídky. V Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) historie preventivních vyšetření zasahuje až do roku 1996. Systém preventivních prohlídek se postupně vyvíjel a optimalizoval s ohledem na věkově specifickou incidenci nádorových onemocnění, až byl v roce 2006 zahájen projekt „Preventivní onkologický program pro každého“, zaměřený na prevenci nádorových onemocnění. Cílem je záchyt zhoubných nádorů v časném, plně vyléčitelném stadiu. Podnět k tomuto kroku dal odborníkům v MOÚ program nazvaný „Péče onkologů o seniory“, který byl v ústavu zaveden v březnu 2004. Ze statistiky za rok 2005 vyplynulo, že vyšetření absolvovalo celkem 681 seniorů, z toho u 55 (8 procent) bylo objeveno nádorové onemocnění (pro zajímavost: u mamárního screeningu je to 0,5 procenta). Znovu se tedy potvrdilo, že nádorové onemocnění lze cíleným vyšetřením odhalit ještě ve stadiu, kdy nečiní žádné potíže a kdy je ve valné většině případů vyléčitelné. Za uplynulých 5 let – od května 2006 do konce dubna 2011 – bylo v MOÚ provedeno celkem 8 058 preventivních prohlídek u 3 595 žen a 4 463 mužů (5 275 bylo ve věku od 40 do 65 let, kdy rapidně narůstá riziko nádorového onemocnění, průměrný věk všech klientů činil 48,9). Z celkového počtu klientů mělo 80 procent negativní rodinnou anamnézu a 46 procent bylo bez známek onkologického či jiného onemocnění, tj. v plném zdraví. Celkem 52 procent klientů mělo již dříve diagnostikované většinou interní onemocnění. Další zajímavou charakteristikou našeho souboru klientů byl poměr nekuřák – stop kuřák – kuřák (66 procent – 17 procent – 17 procent).
U 69 klientů se prokázalo onkologické onemocnění, z toho nejčastěji šlo o nádor ledviny (14 procent) a prostaty (14 procent), dále o zažívací trakt, gynekologické nádory a rakovinu kůže. V naprosté většině případů se jednalo o časná stadia, která jsou dobře léčitelná a jejichž prognóza je velmi příznivá. Skutečný záchyt onkologických onemocnění bude ovšem ještě vyšší, neboť značná část klientů byla vzhledem ke svému původu z celé České republiky dovyšetřována v místě bydliště. S ohledem na výsledky vyšetření předpokládáme, že záchyt nádorových onemocnění je zhruba dvouprocentní, přičemž je třeba si uvědomit, že se jedná svým způsobem o selektovanou skupinu klientů (s negativní rodinnou a osobní anamnézou, nekuřáci, apod). Toto vysoké procento nás ubezpečilo v tom, že prohlídky jsou nastaveny dobře a že skutečně podchycují to nejpodstatnější. Prevenci podpořila VZP Od samého počátku vzniku „Preventivního onkologického programu pro každého“ vedení MOÚ usilovalo o to, aby na úhradu alespoň částečně přispívaly zdravotní pojišťovny. Podařilo se to dočasně díky projektu „Přijďte včas“, který VZP nabídla svým klientům ve věku nad 40 let (právě od tohoto věku rapidně narůstá riziko nádorového onemocnění). Přispívala jim ze svého fondu prevence na prohlídky 1 000 korunami. Projekt byl odstartován 1. července 2008 s tím, že skončí přesně za rok, tedy 30. června 2009.
Vzhledem k tomu, že o pokračování projektu byl ze strany pojištěnců velký zájem, prodloužila jej VZP až do konce roku 2009.
Podrobnosti k preventivnímu onkologickému programu lze najít na stránkách www.mou.cz – prevence – Preventivní prohlídky MOÚ. Kromě jiného je zde umístěna tabulka (pod názvem „Jaké je Vaše riziko“), kde si každý zájemce po zadání věku a pohlaví může zjistit, která onkologická onemocnění se nejčastěji v daném věku vyskytují.
Klíčová slova: preventivní prohlídky, onkologická prevence, incidence nádorových onemocnění
12. 9. 2011 Zdravotnické noviny