NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Pacienti s rakovinou se mohou poradit o biologické léčbě.

Pacienti s rakovinou z celé republiky se v nově zřízeném poradenském oddělení biologické léčby pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) mohou poradit, zda je právě pro ně vhodná biologická léčba.


Biologická léčba směřuje lék cíleně na nádorové buňky s určitými znaky. Někteří pacienti i se stejným typem rakoviny je mají, jiní ne. V případě, že pacient tyto buňky má, zabírá biologická léčba na rakovinu prsu, tlustého střeva, konečníku, plic a ledvin.

"Jde o to podat správný lék správnému pacientovi ve správnou dobu. "Pacient či jeho lékař si mohou vyžádat informace na mailové adrese biolecba@vfn.cz nebo na nepřetržitém telefonu 724 151 028," řekla dnes novinářům docentka Petra Tesařová z onkologické kliniky VFN. Je jedním z odborníků, kteří budou na dotazy odpovídat. Biologická léčba je součástí léčebného plánu, doplní a zlepší výsledky operace, chemoterapie a ozařování.

Primářka onkologické kliniky Eva Sedláčková doplnila, že když pacient zavolá, zeptá se ho lékař na typ nádoru a kde byl operován a léčen. Podle toho ho přesměruje na konkrétního odborníka. Pacient se také dozví, jakou dokumentaci si má vyžádat a může se k příslušnému odborníku objednat.

Přednosta onkologické kliniky profesor Luboš Petruželka uvedl, že v Česku je 18 komplexních onkologických center. Od zdravotních pojišťoven mají peníze na všechny léky, které pro pacienty potřebují. Nemocný se může léčit v centru blízko bydliště a má stejnou šanci, dostupnost léčby je ve všech centrech stejná. Podle odhadu odborníků se ale zatím nedostane k biologické léčbě každý, kdo ji potřebuje. Projekt to má změnit.

Přednosta patologického ústavu profesor Ctibor Povýšil řekl, že předpokladem pro správné nasazení biologické léčby je laboratorní vyšetření molekulárněbiologických znaků nádoru. To zajišťuje patologická laboratoř ústavu patologie.

Podání biologické léčby je pak věcí lékařů onkologické kliniky. Nejčastěji se podává ambulantně v onkologickém stacionáři, takže nemocní si pro léčebnou dávku docházejí a nemusejí být dlouhodobě v nemocnici. Léčbu je také třeba správně načasovat, protože týž lék může u nemocného v různé fázi poskytnout jinou službu - uzdravit nebo alespoň prodloužit život, případně zmírnit u nevyléčitelných pacientů příznaky.

16. 10. 2008 Zpravodajství ČTK


Zpět