NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Káva možná působí preventivně proti vzniku rakoviny děložní sliznice

Dlouhodobá konzumace kávy možná souvisí s nižším rizikem vzniku rakoviny děložní sliznice. Tvrdí to autoři studie, která byla právě publikována v odborném časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.


  • Konzumace více než čtyř šálků kávy denně snižuje riziko o 25 %.
  • V poslední době se ukazuje, že káva zřejmě chrání proti vzniku mnoha různých onemocnění.
  • Princip ochranného působení zřejmě spočívá v antioxidačních vlastnostech, nikoli v kofeinu.

Prof. Edward Giovannucci, který se zabývá výživou a epidemiologií na americké Harvard School of Public Health, tvrdí, že káva funguje jako prevence zhoubných nádorů, které jsou spojovány s obezitou, s estrogenem a s inzulinem.

„Bylo již prokázáno, že díky svému účinku na hladinu inzulinu chrání káva proti diabetu,“ prohlásil Giovannucci, který je hlavním autorem studie (1). „Proto jsme se rozhodli ověřit, zda může souviset i s nižším výskytem některých typů nádorů.“

Prof. Giovannucci společně se svými kolegy sledoval kumulativní příjem kofeinu v souvislosti s rakovinou děložní sliznice u 67 470 žen, které se před lety zapsaly do studie nazvané Nurses' Health Study (2).

V průběhu 26letého sledování zaznamenali výzkumníci 672 případů rakoviny děložní sliznice.

Bylo zjištěno, že konzumace více než 4 šálků kávy denně znamenala o 25 % nižší riziko vzniku rakoviny děložní sliznice. Ženy, které denně vypily 2–3 šálky kávy, měly riziko vzniku tohoto onemocnění o 7 % nižší ve srovnání s těmi, které v průměru vypily méně než 1 šálek kávy denně.

Podobná souvislost byla zjištěna i u kávy bez kofeinu, kde konzumace více než dvou šálků denně znamenala o 22 % nižší riziko vzniku onemocnění.

Prof. Giovannucci doufá, že tato studie povede k dalšímu výzkumu účinků kávy na vznik nádorových onemocnění.

„Kávu si mnoho lidí dopřává současně s cigaretou, a pokud pijete kávu a kouříte, pak negativní účinky kouření výrazně převažují na pozitivními účinky kávy,“ vysvětlil prof. Giovannucci. „Laboratorní testy však prokázaly, že v kávě je daleko větší množství antioxidantů než ve většině druhů zeleniny a ovoce.“

Reference

  1. Je, Y., Hankinson, S.E., Tworoger, S.S., Devivo, I., Giovannucci, E. (2011). A prospective cohort study of coffee consumption and risk of endometrial cancer over a 26-year follow-up. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev DOI: 10.1158/1055-9965.EPI-11-0766
  2. Nurses' Health Study (Harvard Medical School)

Klíčová slova: káva, rakovina děložní sliznice, karcinom endometria, ochranný účinek

22. 11. 2011 Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR)


Zpět