„Neopakovatelná“ příležitost předejít 2,8 mil. případům rakoviny
Summit OSN k nepřenosným nemocem, jako je zejména rakovina, srdeční choroby, diabetes a respirační onemocnění, je „neopakovatelnou“ příležitostí, jak se vyhnout katastrofě ohrožující zdraví světové veřejnosti. Takové prohlášení vydal britský WCRF (Světový fond pro výzkum rakoviny, World Cancer Research Fund)
WCRF odhaduje, že každoročně je 2,8 mil. nových případů rakoviny na celém světě způsobeno nesprávnou výživou, fyzickou nečinností a nadváhou – a očekává se, že toto číslo během příštích deseti let dramaticky poroste.
Celosvětový počet případů rakoviny za necelých deset let vzrostl o pětinu; nyní se pohybuje okolo 12 milionů nových případů ročně, což představuje čtyřikrát vyšší počet nových (onkologických) pacientů než každoroční počet osob nově infikovaných HIV (2,6 mil.).
Nepřenosné nemoci představují hrozbu pro celý svět a zvláště pak pro rozvojové země, kde se očekává prudký nárůst incidence kardiovaskulárních onemocnění, diabetu a respiračních onemocnění. Ve dnech 19.–20. září pořádá OSN na toto téma summit, během kterého se přizvaní experti pokusí najít odpověď na otázku, jakým způsobem lze omezit tuto rostoucí zdravotní zátěž světové populace.
V historii OSN je to teprve podruhé, co se pozornost mezinárodního společenství na takto vysoké úrovni zaměřuje na zdravotní problematiku. WCRF se obává, že nepodaří-li se vyvinout a prosadit robustní zdravotní politiku, povede to každoročně k milionům zbytečných úmrtí na celém světě. WCRF vyzval britského premiéra Davida Camerona, aby se summitu osobně zúčastnil a dokázal, že se zajímá o problematiku nepřenosných nemocí ve Velké Británii i celosvětově.
Prof. Martin Wiseman, který působí jako medicínský a vědecký poradce WCRF, konstatoval: „Rakovina a další nemoci související s nezdravým životním stylem jsou jedním z nejzávažnějších zdravotních problémů, kterým dnes musíme čelit – a nadcházející summit OSN by mohl představovat historický mezník.“
„Na celém světě ohrožují nepřenosné nemoci miliony životů, proto je v sázce nesmírně mnoho. Jen ve Velké Británii je každodenně diagnostikováno u mnoha lidí zhoubné onemocnění, kterému se dalo předejít. Přesto dodnes mnoho lidí neví, že riziko vzniku rakoviny ovlivňují takové faktory, jako je alkohol či obezita, a naopak televizní reklamy na levné potraviny i celá naše společnost funguje spíše tak, aby lidi odradila od zdravého životního stylu. Tento summit konečně nabízí šanci, abychom problematiku veřejného zdraví začali řešit na mezinárodní úrovni.“
Ačkoli incidence nádorových onemocnění je tradičně vyšší v bohatších zemích, kde je obecně vyšší podíl lidí s nadváhou a na jejich obyvatele je kladena menší fyzická zátěž, rakovina a ostatní nepřenosné nemoci čím dál častěji postihují i rozvojové země, z nichž mnohé nedisponují dostatečnou zdravotní infrastrukturou, která by dokázala vyřešit velký nárůst počtu onkologických pacientů – a některé z těchto zemí jen stěží zvládají jejich léčbu již dnes.
Dr. Kate Allenová z WCRF vysvětlila: „Máme tendenci považovat rakovinu a ostatní civilizační nemoci – jako např. kardiovaskulární onemocnění či diabetes – za problém týkající se především rozvinutých zemí. Jenže obezita se začíná rozmáhat už i v chudých zemích, neboť lidé tam v čím dál větší míře konzumují nezdravou stravu a méně se hýbou.“
„Již dnes je každoročně 7 milionů nových případů rakoviny diagnostikováno v rozvojových zemích, a toto číslo zřejmě dramaticky poroste. Pokud se nám nyní nepodaří prosadit účinná opatření, jak předejít rozvoji nádorových a jiných nepřenosných nemocí, charitativní organizace budou v příštích letech žádat o finanční podporu nejen na katastrofy a hladomory, ale také na výdaje na onkologickou léčbu. Je to opravdu globální zdravotní problém nesmírného rozsahu, který ohrožuje produktivitu práce a světovou ekonomiku.“
„Tomuto katastrofickému scénáři však lze předejít: pokud vlády na celém světě předvedou dostatečnou politickou vůli, letošní summit OSN by mohl být předzvěstí změn, díky nimž budou každoročně miliony lidí ušetřeny zbytečného šoku z diagnózy nádorového onemocnění.“
„Pokud ale nadcházející summit k žádným výrazným změnám nepovede, budeme se na něj v budoucnu ohlížet jako na zmařenou šanci, která mohla zastavit nárůst počtu onemocnění souvisejících s životním stylem.“
Reference
- The NCD Alliance: putting non-communicable diseases on the global agenda
- Prevence nádorových onemocnění (doporučení založená na závěrech rozsáhlé studie WCRF, která byla publikována v roce 2007)
Klíčová slova: nepřenosné nemoci, summit OSN
7. 9. 2011 Tisková zpráva Světového fondu pro výzkum rakoviny (WCRF)