NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Slibná trojkombinace v léčbě HER2-pozitivního karcinomu prsu

Italští vědci ukázali, že předoperační léčba pacientek s HER2-pozitivním karcinomem prsu pomocí trastuzumabu (Herceptin®) a docetaxelu (Taxotere®) je ještě účinnější, pokud se k těmto lékům přidá ještě pertuzumab – experimentální léčivo „podobné Herceptinu“.


Experti z milánského San Raffaele Cancer Centre zjistili, patologická kompletní odpověď (pCR) je výrazně lepší ve skupině pacientek léčených kombinací trastuzumabu, docetaxelu a pertuzumabu ve srovnání se skupinou pacientek léčených kombinací trastuzumabu a docetaxelu, a to po pouhých čtyřech cyklech (12 týdnech) léčby.

Do klinické studie fáze II, jejíž výsledky byly právě publikovány v prestižním odborném časopise Lancet Oncology, bylo zahrnuto celkem 417 dosud neléčených žen, u nichž byl diagnostikován agresivní typ časného HER2-pozitivního karcinomu prsu. První skupina (107 žen) byla léčena kombinací trastuzumab + docetaxel (TD), druhá skupina (107 žen) kombinací pertuzumab + trastuzumab + docetaxel (PTD), třetí skupina (107 žen) dostávala kombinaci pertuzumabu a trastuzumabu (PT) a čtvrtá skupina (96 žen) kombinaci pertuzumabu a docetaxelu (PD).

Zhruba u jedné pětiny pacientek s rakovinou prsu je diagnostikován HER2-pozitivní karcinom prsu, což znamená, že nádor produkuje příliš velké množství proteinu HER2. Trastuzumab je monoklonální protilátka, která blokuje rakovinotvorné účinky HER2, a dnes představuje již standardní léčbu pro ženy s tímto typem rakoviny prsu. Pertuzumab je experimentální léčivo, které je rovněž zacíleno na HER2, ale má jiný mechanismus účinku než trastuzumab.

Patologická kompletní odpověď (pCR) znamená vymizení nádoru v operačním preparátu po farmakoterapii, a je spojena s vynikající prognózou přežití pacientky. pCR byla zaznamenána téměř u poloviny (45,8 %) pacientek léčených novou trojkombinací (PTD), zatímco u pacientek léčených standardní terapií (TD) to byla necelá třetina (29,0 %).

pCR byla zaznamenána také u 16,8 % žen léčených kombinací pertuzumabu a trastuzumabu (PT), tedy bez použití klasické chemoterapie. Tím se do budoucna otevírá možnost potenciální nechemoterapeutické léčby pacientek s HER2-pozitivním karcinomem prsu.

Hlavním autorem studie je dr. Lucca Gianni, který konstatoval, že odpověď nádoru na novou trojkombinaci je nejlepší ze všech dosud vyzkoušených léčebných schémat, a to navzdory krátké době léčby. Upozornil však, že bude zapotřebí dalšího výzkumu, než se snad někdy v budoucnu podaří definovat cílenou terapii proti HER2 bez použití chemoterapie.

Studie dále potvrdila, že nová trojkombinace nemá významně dramatičtější vedlejší účinky ve srovnání s ostatními léčebnými režimy.

Dr. Carlo Palmieri – odborník na rakovinu prsu, který působí na Imperial College London – objasnil: „Tato zajímavá studie ukazuje, že při léčbě pacientek s HER2-pozitivním karcinomem prsu by se v budoucnu mohl kromě trastuzumabu uplatnit další lék cílený specificky proti HER2. Obzvláště pozoruhodné je, že u 18 žen v této studii byla pozorována patologická kompletní odpověď bez nasazení chemoterapie. To možná do budoucna otevře cestu k vývoji potenciální nechemoterapeutické léčby HER2-pozitivního karcinomu prsu, ačkoli v této oblasti bude zapotřebí ještě dalšího výzkumu. Navazující studie by také měly ukázat, zda se tyto úžasné hodnoty pCR projeví také v lepších hodnotách přežití pacientek. Bude tedy potřeba zorganizovat další rozsáhlé studie, v nichž bude pertuzumab společně s trastuzumabem podáván pacientkám po operačním zákroku – nikoli před ním, jako tomu bylo v této studii.“

Reference

  1. Gianni, L., Pienkowski, T., et al. (2011). Efficacy and safety of neoadjuvant pertuzumab and trastuzumab in women with locally advanced, inflammatory, or early HER2-positive breast cancer (NeoSphere): a randomised multicentre, open-label, phase 2 trial Lancet Oncology DOI: 10.1016/S1470-2045(11)70336-9

Klíčová slova: HER2-pozitivní karcinom prsu, trastuzumab, docetaxel, pertuzumab, patologická kompletní odpověď

7. 12. 2011 Cancer Research UK


Zpět