Vyšší spotřební daň na alkohol může snížit úmrtnost.
Američtí vědci zjistili, že zvýšení spotřební daně na pivo, víno a tvrdý alkohol se může takřka okamžitě projevit poklesem úmrtnosti na zdravotní problémy způsobené alkoholem: týká se to zejména jaterních onemocnění, otravy alkoholem, nádorů dutiny ústní a rakoviny prsu.
Je známo, že všechny druhy alkoholu zvyšují riziko vzniku rakoviny. Nadměrná konzumace alkoholu může způsobit cirhózu jater, která se pak může zvrhnout v rakovinu jater. Alkohol navíc zřejmě zvyšuje riziko rakoviny úst, hltanu, jícnu, prsu a tlustého střeva.
Výzkumníci z University of Florida College of Medicine analyzovali souvislost mezi zvýšením spotřební daně na alkoholické nápoje, které proběhlo na Aljašce v letech 1983 a 2002, a výskytem onemocnění spojovaných s konzumací alkoholu.
Vědci zjistili, že vyšší daň na alkohol měla 2krát až 4krát větší dopad ve srovnání s jinými typy preventivního úsilí, jako byla například osvětová kampaň ve školách nebo v médiích.
V roce 1983, kdy na Aljašce daň na pivo vzrostla ze 46 centů na 63 centů na galon, počet úmrtí spojovaných s alkoholem okamžitě klesl o 29 %. V roce 2002, kdy daň na alkoholické výrobky vzrostla na 1,20 dolaru, klesl počet těchto úmrtí o 11 %.
Závěry studie byly zveřejněny v American Journal of Public Health. Výzkumníci zde zároveň zdůraznili, že příznivý efekt vyššího zdanění alkoholu na úmrtí spojovaná s alkoholem přetrvává dlouhodobě.
Dr. Alexander Wagenaar z University of Florida College of Medicine konstatoval, že změna daňové sazby vedla ke "značnému poklesu úmrtnosti", což označil za "ohromující" výsledek. "Aljaška si uvědomovala své problémy s alkoholismem a rozhodla se podniknout něco užitečného," uvedl dr. Wagenaar. "Výsledky tohoto unikátního experimentu nyní mohou posloužit i ostatním státům USA, neboť jasně ukazují, čeho lze dosáhnout pouhým zvýšením daně na alkohol."
18. 11. 2008 Cancer Research UK