Ladislav Dušek: Češi jsou národ, který ignoruje prevenci
Češi patří k národům, které trápí vysoký počet nádorů rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC). Diagnózu se často dozvídají až v poslední fázi nemoci, kdy je šance na její vyléčení nízká. Podle Ladislava Duška, ředitele Institutu biostatistiky a analýz na brněnské Masarykově univerzitě, na tom svůj podíl viny nese nevědomost pacientů, k níž přispívá neexistence státem řízené osvětové kampaně a také fakt, že Češi jednoduše prevenci ignorují.
Ladislav Dušek pracuje jako ředitel Institutu biostatiky a analýz Lékařské a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně (IBA MU), který zajišťuje datovou a analytickou agendu v rámci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Počet Čechů, u kterých je diagnostikována rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom, CRC), je velmi vysoký. Jak si na tom stojíme v porovnání s Evropou?
Česká populace je touto diagnózou jedna z nejvíce zatížených, a to nejen z evropského, ale i celosvětového pohledu. Na předních příčkách se střídáme s dalšími dvěma státy, Maďarskem a Slovenskem, a první místo obsazujeme nejen v incidenci, ale i mortalitě. A nejde jen o kolorektální karcinom, na čelních světových pozicích jsme bohužel třeba i v diagnóze nádorů ledvin.
Zpátky k CRC. Jedná se ale o jakési specifikum středoevropského regionu. Velké množství nádorů můžeme pozorovat i v Maďarsku, na Slovensku, nebo v přilehlých příhraničních oblastech Německa, především v Bavorsku.
Celý článek na webu euractiv.cz
Klíčová slova: Institut biostatistiky a analýz, kolorektální karcinom, prevence
12. 9. 2012 euractiv.cz