NATIONAL CANCER CONTROL PROGRAMME
NOP online
ISSN 1802-887X
CANCON
 

Časté rentgenování zubů souvisí se vznikem mozkového nádoru

Kdo si nechává příliš často zhotovovat rentgenové snímky zubů, tomu hrozí vyšší riziko vzniku nejčastěji diagnostikovaného primárního mozkového nádoru v USA.


K takovému závěru dospěli autoři studie, která byla právě publikována v odborném časopise Cancer, který vydává Americká onkologická společnost (American Cancer Society, ACS). Ačkoli rentgenové snímky zubů jsou v mnoha případech nezbytností, nejnovější studie naznačuje, že méně je někdy více – jinými slovy, že pro některé pacienty by bylo ze zdravotního hlediska prospěšnější, kdyby se rentgenové snímky jejich zubů zhotovovaly méně často.

Ionizující záření je primární environmentální rizikový faktor pro vznik meningiomu, což je nejčastěji diagnostikovaný primární mozkový nádor v USA. Rentgen zubů je přitom u Američanů nejobvyklejší zdroj expozice ionizujícímu záření.

Souvislost mezi rentgenovým snímkováním zubů a vznikem meningiomu se rozhodla prozkoumat dr. Elizabeth Clausová z lékařské fakulty Yaleské univerzity (Yale University) v New Havenu, která zároveň působí v bostonské Brigham and Women’s Hospital. Dr. Clausová společně se svými kolegy prostudovala dostupné informace o 1433 pacientech, u kterých byl ve věku 20–79 let diagnostikován meningiom, a kteří měli v období mezi 1. květnem 2006 a 28. dubnem 2011 trvalé bydliště ve státech Connecticut, Massachusetts, Severní Karolína, dále v oblasti Sanfranciského zálivu a v osmi okresech texaského Houstonu.

Vědci také prozkoumali dostupné informace o kontrolní skupině 1350 osob, které splňovaly podobná kritéria, ale nebyl u nich diagnostikován meningiom.

Pacienti s meningiomem udávali zhruba dvakrát častěji než osoby z kontrolní skupiny, že někdy v životě si nechali udělat skusový snímek (RTG vyšetření, při kterém pacient drží mezi zuby destičku s rentgenovým filmem). Jedincům, kteří udávali zhotovení skusového snímku jednou ročně nebo i častěji, hrozilo 1,4 až 1,9krát vyšší riziko vzniku meningiomu ve srovnání s kontrolní skupinou. Riziko se lišilo v závislosti na věku, ve kterém byl skusový snímek proveden.

Zvýšené riziko vzniku meningiomu bylo pozorováno i u osob, které někdy v životě podstoupily OPG vyšetření (ortopantomogram, panoramatický RTG snímek horní i dolní čelisti), zvláště pokud toto vyšetření proběhlo v dětském věku nebo bylo prováděno jednou ročně či častěji. Účastníci studie, kteří podstoupili toto vyšetření jako desetileté či mladší děti, měli až 4,9krát vyšší riziko vzniku meningiomu. Kdo toto vyšetření podstupoval jednou ročně či častěji, tomu hrozilo 2,7 až 3,0krát vyšší riziko vzniku meningiomu (v závislosti na věku) v porovnání kontrolní skupinou.

Výzkumníci podotkli, že pacienti u zubaře jsou dnes vystaveni nižším dávkám záření, než tomu bylo v minulosti. Nicméně „tato studie poskytuje ideální příležitost, jak upozornit na optimální využívání rentgenových snímků v zubním lékařství, neboť tento rizikový faktor – narozdíl od mnoha ostatních – můžeme ovlivnit,“ vysvětlila dr. Clausová. „Tak například podle doporučení Americké asociace zubních lékařů (American Dental Association, ADA) by měly děti podstupovat RTG vyšetření zubů v intervalu 1–2 roky, teenageři v intervalu 1,5–3 roky, a dospělí ve dvouletém až tříletém intervalu. Pokud se nám ale podaří dostat do povědomí odborné i laické veřejnosti závěry naší studie, výsledkem by mohlo být navázání širšího dialogu mezi pacienti a jejich poskytovateli zdravotní péče,“ dodala dr. Clausová. Vyjádření ADA z roku 2006 zdůrazňuje, že zubní lékaři by měli důkladně zvažovat rizika a přínosy rentgenového snímkování zubů, a potvrzuje, že fakticky neexistuje důvod pro to, aby byly RTG snímky prováděny u pacientů, kteří nemají žádné potíže ani příznaky onemocnění.

Reference

  1. Claus, E. B., Calvocoressi, L. (2012). Dental x-rays and risk of meningioma Cancer DOI: 10.1002/cncr.26625

Klíčová slova: meningiom, mozkový nádor, rentgen u zubního lékaře

10. 4. 2012 ecancer.org


Zpět