Jeden z šesti případů rakoviny na celém světě způsobují „preventabilní nebo léčitelné infekce“
Podle nedávno publikované francouzské studie zhruba šestinu celosvětových případů rakoviny – každoročně asi dva miliony případů – způsobují infekce.
Zhruba 1,9 mil. nových případů rakoviny způsobují čtyři konkrétní infekce: lidský papilomavirus (HPV), Heliobacter pylori a hepatitida B a C. Nejčastěji vyvolávají rakovinu děložního čípku (HPV), žaludku (Heliobacter pylori) a jater (hepatitida B a C).
Odborné odhady, které byly právě publikovány v odborném časopise The Lancet Oncology, ukazují, že 80 % těchto případů onemocnění se vyskytuje v méně rozvinutých zemích, kde nejsou zajištěna dostatečná opatření pro prevenci a léčbu infekcí.
Hlavní autoři studie, Catherine de Martelová a Martyn Plummer z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (International Agency for Research on Cancer, IARC) napsali: „Infekce některými viry, bakteriemi a parazity představují nejvýznamnější, a přece preventabilní příčinu onemocnění zhoubnými nádory na celém světě. Na celosvětovou onkologickou zátěž v budoucnosti by mohly mít významný dopad již dnes existující metody prevence infekcí, kterými jsou především vakcinace, bezpečnější manipulace s injekcemi či antimikrobiální léčba.“
Pomocí systémové analýzy vědci odhadli celosvětový podíl případů rakoviny, které lze zřejmě připsat na vrub infekčnímu onemocnění. U osmi regionů také spočítali podíl nových případů onemocnění, kterým by se dalo zabránit.
V celosvětovém měřítku v roce 2008 souviselo s infekcí 16 ze 100 případů rakoviny; v rozvojových zemích však toto číslo bylo až třikrát vyšší. Statistiky se také významně lišily mezi jednotlivými regiony: od 3,3 % v Austrálii a na Novém Zélandu až k 32,7 % v subsaharské Africe.
U žen tvořily zhruba polovinu případů rakoviny související s infekcí zhoubné nádory děložního hrdla, zatímco u mužů 80 % případů rakoviny způsobené infekcí představovaly zhoubné nádory jater a žaludku.
Jessica Harrisová z britské organizace Cancer Research UK upřesnila: „Zodpovědné orgány a instituce na celém světě by v každém případě měly usilovat o snížení počtu případů zhoubných nádorů souvisejících s infekcí – a dvojnásob to platí o infekcích, kterým lze předcházet relativně snadno.“ Například ve Velké Británii je podíl případů rakoviny souvisejících s nějakou infekcí odhadován na 3 % (zhruba 9700 případů ročně).
„Očkování proti HPV, původci rakoviny děložního čípku, je ve Velké Británii – a v evropských zemích obecně – víceméně v plenkách a bude ještě trvat nějakou dobu, než se projeví poklesem incidence a mortality tohoto onemocnění. Je však důležité, aby se cílová skupina i nadále účastnila tohoto očkování v dostatečně vysoké míře. Z globálního pohledu to znamená, že kdyby byly vakcíny proti HPV široce dostupné v mnoha dalších zemích, dalo by se každoročně zabránit obrovskému počtu nových případů tohoto zhoubného onemocnění,“ dodala Jessica Harrisová.
Reference
- de Martel C, Ferlay J, et al. Global burden of cancers attributable to infections in 2008: a review and synthetic analysis. The Lancet Oncology 2012. doi: 10.1016/S1470-2045(12)70137-7
Klíčová slova: úmrtnost, zhoubné nádory, preventabilní infekce, léčitelné infekce
9. 5. 2012 Cancer Research UK