Co je to biologická léčba?
Přestože nádorových onemocnění pořád přibývá, lékaři dovedou zachránit mnohem více pacientů než dříve. A to i díky biologické léčbě, která cíleně zasáhne jen nádorové buňky. Tato velmi účinná a pro pacienty mnohem šetrnější léčba se používá stále častěji. Zároveň se rozšiřuje i spektrum onkologických diagnóz, u nichž se nové léky využívají.
Právě biologické léčbě rakoviny a novým protinádorovým lékům se věnují odborníci na třídenní konferenci, která začala včera v Olomouci.
„Cílená biologická léčba přinesla velký pokrok v léčbě zhoubných nádorů. Zvýšila se úspěšnost léčby a zlepšila kvalita života pacientů,“ říká vedoucí lékař Laboratoře experimentální medicíny Fakultní nemocnice Olomouc Marián Hajdúch.
Cílená léčba vlastně znamená, že jakmile lékaři znají přesný typ nádoru, nemocnému „ušijí“ léčbu přímo na míru. Nové léky se v poslední době používají u stále většího počtu pacientů, mimo jiné s nádory prsu, plic, ledvin nebo trávicího traktu.
Například osmapadesátiletý Josef Kovačík trpí vzácným typem rakoviny, která vzniká v celém zažívacím traktu a následně se šíří do jater a do pobřišnice. „Pořád jsem hubnul, bylo mi čím dál hůř. Byl jsem u konce svých sil,“ popisuje svůj stav Kovačík, kterého nakonec přijala olomoucká fakultní nemocnice. Tady mu lékaři nasadili preparát Glivec. „U tohoto typu nádoru je velmi účinná cílená léčba. Lék se v této indikaci používá od roku 2001, do té doby onemocnění prakticky nebylo léčitelné,“ vysvětluje přednosta onkologické kliniky Bohuslav Melichar.
Špičkové preparáty, které zvyšují šance na uzdravení u řady pacientů, jsou však mnohem dražší než klasická léčba. Zatímco chemoterapie stojí ročně asi sto tisíc korun, nový lék je desetkrát dražší. Proto se pacienti soustředí jen do několika onkologických center v zemi. „V posledních dvou letech se díky změnám ve financování od zdravotních pojišťoven stala biologická léčba pro pacienty mnohem přístupnější,“ řekl šéf olomouckého onkologického centra Vladimír Mihál.
27. 11. 2008 Mladá fronta DNES