Kolorektální screening má potenciál zachraňovat životy
Britští vědci znovu potvrdili, že screening kolorektálního karcinomu zachraňuje životy. I pouhý test okultního krvácení do stolice (TOKS) v mnoha případech dokáže odhalit zhoubné onemocnění ještě v bezpříznakovém stadiu, kdy je dobře léčitelné. Česká populace může kromě TOKS využívat i screeningovou kolonoskopii, která je od 55 let věku hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Program kolorektálního screeningu NHS (NHS Bowel Cancer Screening Programme), který v Anglii zajišťuje tamní National Health Service, je zatím založen výhradně na testu okultního krvácení do stolice (TOKS) ve dvouletém intervalu. Do budoucna se v Anglii uvažuje o endoskopickém vyšetření dolní části tlustého střeva (pomocí přístroje označovaného ve Velké Británii jako „Flexi-Scope“).
V nejnovější studii [1] se britští vědci zaměřili na více než 1300 případů rakoviny tlustého střeva a konečníku, které byly diagnostikovány v oblasti severovýchodní Anglie od dubna 2007 do března 2010. Výsledky jejich analýzy ukázaly, že téměř 40 % všech případů rakoviny odhalených pomocí screeningu bylo v časném stadiu, kdy má pacient daleko vyšší šanci na přežití (ve srovnání s případy, kdy je nádor odhalen většinou až na základě potíží pacienta, a tedy v pokročilém stadiu).
Navzdory této pozitivní zprávě si Britové uvědomují, že velká část diagnostikovaných případů kolorektálního karcinomu není zachycena včas, a že tedy TOKS jakožto jediná metoda kolorektálního screeningu ani zdaleka nepostačuje.
Co se týká české populace, srovnání s britskou pro ni vyznívá dosti nelichotivě. Ve výskytu četnosti rakoviny tlustého střeva a konečníku se Češi pravidelně umísťují na prvních příčkách evropského žebříčku. Od roku 2009 však mohou – narozdíl od Britů – podstoupit komplexní vyšetření tlustého střeva pomocí screeningové kolonoskopie, které je navíc hrazeno z veřejného zdravotního pojištění (pro osoby starší 55 let, jednou za 10 let).
V nedávné minulosti bylo opakovaně prokázáno, že kolonoskopie je nesrovnatelně účinnější metoda screeningu a prevence kolorektálního karcinomu: lékař nejenže vidí na monitoru vnitřní povrch střeva, ale během vyšetření může rovnou odstranit podezřelé výrůstky (polypy) na střevní sliznici. Tímto zákrokem lze zabránit vzniku zhoubného nádoru v budoucnu [2, 3].
Pádným argumentem pro screeningovou kolonoskopii je i tzv. „nákladová efektivita“ tohoto vyšetření: pomocí kolonoskopie lze teoreticky předejít tolika případům pokročilého kolorektálního karcinomu (které by si vyžádaly drahou léčbu, kdyby nebyly zachyceny), že se tento program prostě „vyplatí“ [4] jak společnosti celkově, tak jednotlivým zdravotním pojišťovnám.
Má-li však screeningový program plnit svůj účel – tzn. snižovat incidenci a mortalitu daného onemocnění, v tomto případě rakoviny tlustého střeva a konečníku – musí být splněna jedna zásadní podmínka, a tou je dostatečně vysoká účast cílové populace. Ta je však kamenem úrazu kolorektálního screeningu, který ani zdaleka není českým specifikem. S nízkou účastí v programu kolorektálního screeningu se vesměs potýkají všechy země, které jej doposud zavedly. Problematikou nízké účasti a dalšími aktuálními tématy se zabývala mezinárodní konference nazvaná Evropské dny kolorektálního karcinomu, která se konala v květnu 2012 v Brně.
V České republice v současné době žije zhruba 55 000 lidí, kteří mají ve své anamnéze zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku, každoročně je diagnostikováno asi 8 500 nových případů. U více než poloviny pacientů je diagnóza stanovena pozdě (tzn. ve 3. nebo 4. stadiu onemocnění) a naděje na úplné vyléčení je mizivá. Přitom screeningová vyšetření mohou odhalit onemocnění ještě ve fázi prekancerózy a předejít tak komplikované léčbě, která je jednak fyzickou i psychickou zátěží pro pacienta, jednak finanční zátěží pro celý zdravotní systém.
Reference
- Gill MD, Bramble MG, et al. Comparison of screen detected and interval colorectal cancers in the bowel cancer screening programme. British Journal of Cancer 2012. doi: 10.1038/bjc.2012.305
- Brenner H, Chang-Claude J, Seiler CM, Rickert A, Hoffmeister M. Protection from colorectal cancer after colonoscopy: a population-based, case-control study. Annals of Internal Medicine 2011. doi: 10.7326/0003-4819-154-1-201101040-00004
- Brenner H, Chang-Claude J, Rickert A, Seiler CM, Hoffmeister M. Risk of colorectal cancer after detection and removal of adenomas at colonoscopy: population-based case-control study. Journal of Clinical Oncology 2012. doi: 10.1200/JCO.2011.41.3377
- Májek O, Dušek, L., Suchánek, Š., Demlová, R., Kožený, P., Suchý, M., Zavoral, M.: Nákladová efektivita screeningu kolorektálního karcinomu: edukační přehled a modelování účinku programu v České republice. Postgraduální medicína 2011, 13(8): 854–862.
Klíčová slova: rakovina tlustého střeva a konečníku, kolorektální karcinom, screening, TOKS, screeningová kolonoskopie, přežití
25. 7. 2012 IBA MU